Reklama

Przed Tobą korek na autostradzie lub "esce", bo doszło do wypadku? Utwórz korytarz życia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: D. Bela (archiwum)

Przed Tobą korek na autostradzie lub "esce", bo doszło do wypadku? Utwórz korytarz życia - Zdjęcie główne

foto D. Bela (archiwum)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z roku na rok przybywa dróg szybkiego ruchu w Polsce. Niestety, poważnych zdarzeń czy pożarów na nich nie brakuje. Służby przypominają, że, gdy dojdzie do zatoru, obowiązkiem każdego kierowcy na autostradzie czy "ekspresówce" jest utworzenie korytarza życia.

Od 6 grudnia 2019 roku korytarz życia jest obowiązkiem wynikającym z przepisów. Spora część kierowców już go stosuje, jednak nadal zdarzają się przypadki zachowań niedopuszczalnych. Tak było, m.in. w województie dolnośląskim na S3. 

Dalsza część tekstu pod filmami.

Czym jest korytarz życia? Jak go utworzyć?

Gdy dojdzie do wypadku, przepuszczenie karetki, radiowozu czy wozu strażackiego, jadących na sygnałach świetlnych i dźwiękowych, to prawny obowiązek każdego kierowcy. W artykule 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym czytamy:

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.

Jak zastosować się do tego przepisu na ekspresówce? Na przykład, na S5 mamy możliwość jazdy dwoma pasami. Jakie rozwiązanie zastosować, gdy widzisz spory korek przed sobą? Zjedź do skrajnej krawędzi - na pasie szybkim z lewej strony (jak najbliżej pasa rozdziału), na wolnym - z prawej. W ten sposób na środku uformuje się przestrzeń, którą będą mogły wykorzystać służby. 

Nie utworzysz korytarza życia lub pojedziesz "pod prąd"? Są też kary

Warto stosować się do przepisów. Kwoty mandatów są bowiem wysokie. Za nieutworzenie korytarza życia grozi od 500 zł do 2.500 zł. Sporo mogą zapłacić też kierowcy, którzy zdecydują się na jazdę "pod prąd". Mandat wyniesie 2.000 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE