Reklama

Protest w Krotoszynie. Kobiety po raz kolejny wyszły na ulicę [ZDJĘCIA i FILM]

Opublikowano:
Autor:

Protest w Krotoszynie. Kobiety po raz kolejny wyszły na ulicę [ZDJĘCIA i FILM] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po raz kolejny kilkaset osób spotkało się na krotoszyńskim rynku, by zaprotestować przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że aborcja w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu jest niezgodna z konstytucją.

To już trzeci protest kobiet w Krotoszynie. I – jak zapowiedziały organizatorki – nie ostatni. Kolejne spotkanie na krotoszyńskim rynku odbędzie się w piątek, 30 października o godzinie 18.00.

PROTEST KOBIET W KROTOSZYNIE

Na rynku w Krotoszynie, przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości – podobnie jak podczas poprzedniego protestu kobiet – pojawiło się kilkaset osób. Protestujący chcieli w ten sposób wyrazić swój sprzeciw przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją. 

 

Chcemy wam podziękować, bo naprawdę cieszy frekwencja, szczególnie młodych ludzi. Jestem z was mega dumna, Krotoszyn w końcu stanął na wysokości zadania - mówiła Ilona, jedna z organizatorek dzisiejszego protestu.

 

AKTY WANDALIZMU PODCZAS PROTESTU

Organizatorki na samym początku protestu zaapelowały do uczestników, by powstrzymali się od strajków wandalizmu.

Nie dewastujemy, nie używamy sprejów, nie atakujemy kościołów. Nie utożsamiajmy się z ludźmi, którzy strajkują, ale po to, żeby niszczyć. Pokażmy naszą inteligencję, pokażmy to, że jesteśmy ponad to. Bo możemy wygrać nasze prawa, ale w kulturalny, porządny sposób, jak człowiek – podkreślała Ilona.

 

Niestety, nie wszyscy wzięli sobie do serca apele organizatorek i policji. Podczas protestu zdarzyły się akty wandalizmu – witryna biura Prawa i Sprawiedliwości w Krotoszynie została obrzucona jajkami, a na murze i szybie pojawiły się także napisy wykonane farbami olejnymi.

 

Mimo tych drobnych zakłóceń – protest przebiegał bez większych incydentów. Tym razem miał on formę „spaceru”. Kobiety – i wspierający je mężczyźni – wyruszyły z rynku, przeszły ulicami: Koźmińską, Słodową, Floriańską, Piastowską i Kościuszki, a następnie i wróciły na krotoszyński rynek. W czasie przemarszu młodzi ludzie skandowali hasła – nie brakowało dosadnych słów.

 

Cały przemarsz zabezpieczali policjanci, za co otrzymali podziękowanie od protestujących.

Kolejny protest ma odbyć się w piątek, 30 października. Również na krotoszyńskim rynku.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE