Reklama

Premier Mateusz Morawiecki miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem

Opublikowano:
Autor:

Premier Mateusz Morawiecki miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Premier Mateusz Morawiecki miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Dowiedziałem się, że w ubiegły piątek miałem kontakt z osobą, która przeszła pozytywny test na COVID-19 – poinformował na swoim profilu społecznościowym premier Mateusz Morawiecki.

 

Szef polskiego rządu udał się więc na kwarantannę. Zapewnia jednak, że jego przymusowa izolacja nie wpłynie na pracę rządu.

 

W związku z tym i zgodnie z zasadami sanitarnymi udaję się na kwarantannę. Jestem w stałym kontakcie ze swoimi współpracownikami, rząd pracuje normalnie, Rada Ministrów odbędzie się – zresztą tak jak przez ostatnich kilka miesięcy – w formule wideokonferencji – podkreśla premier. 

I dodaje.

Życzę wszystkim zdrowia, uważajmy na siebie i na swoich bliskich, stosujmy się również do zasad. Czyli dezynfekcja, dystans i maseczki

 

 

 

ZASADY KWARANTANNY:

 

Od 2 września 2020 r. obowiązują nowe zasady dotyczące:

 • kwarantanny (odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zakażenie);

 • izolacji (odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2  jest dodatni).

 •  

  Izolacja domowa trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19.

  W przypadku, gdy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

   

  W przypadku izolacji szpitalnej i w izolatorium o zakończeniu izolacji decyduje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem. Jej zakończenie nie może nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, a ostatnie 3 dni muszą być bez objawów choroby.

   

  Kwarantanna nakładana przez inspekcję sanitarną jak i dla osób przekraczających granicę, została skrócona do 10 dni - przy jednoczesnym odstąpieniu od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie.

   

   Przez ten czas:

  • nie można opuszczać domu,

 • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,

 • w przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie,

 • w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

 •  

  Policja, w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdza, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

   

  Zdjęcie: Kancelaria premiera

  UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
  wróć na stronę główną

  ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE