Dowiedziałem się, że w ubiegły piątek miałem kontakt z osobą, która przeszła pozytywny test na COVID-19 – poinformował na swoim profilu społecznościowym premier Mateusz Morawiecki.
Szef polskiego rządu udał się więc na kwarantannę. Zapewnia jednak, że jego przymusowa izolacja nie wpłynie na pracę rządu.
W związku z tym i zgodnie z zasadami sanitarnymi udaję się na kwarantannę. Jestem w stałym kontakcie ze swoimi współpracownikami, rząd pracuje normalnie, Rada Ministrów odbędzie się – zresztą tak jak przez ostatnich kilka miesięcy – w formule wideokonferencji – podkreśla premier.
I dodaje.
Życzę wszystkim zdrowia, uważajmy na siebie i na swoich bliskich, stosujmy się również do zasad. Czyli dezynfekcja, dystans i maseczki
ZASADY KWARANTANNY:
Od 2 września 2020 r. obowiązują nowe zasady dotyczące:
- kwarantanny (odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zakażenie);
Izolacja domowa trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19.
W przypadku, gdy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.
W przypadku izolacji szpitalnej i w izolatorium o zakończeniu izolacji decyduje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem. Jej zakończenie nie może nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, a ostatnie 3 dni muszą być bez objawów choroby.
Kwarantanna nakładana przez inspekcję sanitarną jak i dla osób przekraczających granicę, została skrócona do 10 dni - przy jednoczesnym odstąpieniu od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie.
Przez ten czas:
- nie można opuszczać domu,
Policja, w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdza, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.
Zdjęcie: Kancelaria premiera