Reklama

Powiat krotoszyński. Stop nieetycznemu zbieraniu poroża!

Opublikowano: 22 lutego 2021 12:06
Autor: Marta Popławska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Poszukiwanie poroża zrzucanego co roku przez sarny, łosie i jelenie staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że zbieracze nie płoszą przy tym zwierząt i nie zachowują się nieetycznie. Niestety, naganne zachowania zbieraczy poroża często się zdarzają. Czasem prowadząc nawet do śmierci zwierząt.

Reklama

Jutro – 23 lutego – na terenie całej Polski (również powiatu krotoszyńskiego) Lasy Państwowe przeprowadzą akcję kontrolno – prewencyjną pod nazwą „Wieniec”, która ma zapobiegać nieetycznym zachowaniom zbieraczy poroża. 

 

POROŻE JELENIA - CENY

Zrzuty to poroże zrzucane co roku przez jelenie, sarny i łosie. Właśnie na przełomie lutego i marca poroża pozbywają się jelenie, co jest nie lada gratką dla poszukiwaczy.  Poszukiwacze zbierają poroża albo do własnej kolekcji, albo na sprzedaż. Ceny za poroże zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za kilogram. Największe okazy są warte nawet trzykrotnie więcej. 

Z poroży zwierząt jeleniowatych wytwarza się galanterię i oryginalne przedmioty użytkowe. 

NIEETYCZNI ZBIERACZE POROŻA

Niestety, zdarzają się osoby, które – w pogoni za porożem – zachowują się bardzo nieodpowiedzialnie. Celowo tropiąc chmary jeleni – zmuszają je do ciągłego przemieszczania się. 

Gruba pokrywa śnieżna, mróz i bardzo ograniczony dostęp do pożywienia to wystarczająco duże trudności dla zwierząt. Zmuszanie ich do ucieczki w takich warunkach, przepędzanie z bezpiecznych i zasobnych w karmę ostoi zakrawa na okrucieństwo – podkreślają przedstawiciele Lasów Państwowych. 

ZBIERACZE POROŻA DOPROWADZILI DO ŚMIERCI JELENI

Najprawdopodobniej to właśnie chciwość zbieraczy poroża była przyczyną tragedii, do której doszło w okolicach Ińska w województwie zachodniopomorskim. Wypłoszona chmara 30 jeleni weszła na zmarznięte jezioro, lód nie wytrzymał i zwierzęta wpadły do wody. 

Mimo szybko podjętej akcji ratunkowej – strażakom udało się uratować tylko 15 zwierząt. Połowa jeleni zginęła. 

 

To niedopuszczalne, by zwierzęta padały ofiarą zachłanności. Ten przypadek skłonił nas do przyjrzenia się problemowi. W najbliższym czasie Straż Leśna przeprowadzi akcję, którą ma na celu przeciwdziałanie nieetycznym występkom mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. 

WIENIEC - STOP NIEETYCZNEMU ZBIERANIU POROŻA

Akcja o kryptonimie „Wieniec” (tak określa się poroże jelenia) będzie miała charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąc strażników leśnych. Będą patrolować szczególnie te okolice, skąd pochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży. Chodzi o egzekwowanie zachowań zgodnych z przepisami. O wsparcie będzie proszona Państwowa Straż Łowiecka i Policja. Akcja odbędzie się również w lasach na terenie powiatu krotoszyńskiego. Bo choć leśnicy na naszym terenie nie spotkali się z przypadkiem, by chciwość zbieraczy doprowadziła do śmierci zwierząt, to w powiecie krotoszyńskim również dochodziło do sytuacji celowego tropienia i płoszenia zwierząt. 

Celem nieetycznych zbieraczy są przede wszystkim jelenie. Ich krajowa populacja od kilku lat przekracza 200 tys. osobników i jest być może najliczniejsza w historii. Zwierzęta posiadają okazałe poroże – jedna tyka może ważyć nawet 5 kg. W trudnych, zimowych warunkach, zwierzęta gromadzą się w duże stada. Tropienie takich chmar na śniegu zwiększa szanse znalezienia zrzutów. Jednak ciągłe nękanie takich stad nie tylko osłabia i stwarza zagrożenie dla zwierząt. To również potencjalne zagrożenie dla kierowców. Nietrudno o wypadek, gdy na śliską drogę wypadają zwierzęta, spłoszone przez zbieraczy poroży – podkreślają leśnicy. 

 

ZBIERANIE POROŻA JELENI  - ZASADY

Poroże to twardy, kostny twór, który noszą samce krajowych jeleniowatych. Ma rolę reprezentacyjną – pozwala demonstrować siłę i możliwości reprodukcyjne. Bywa orężem do walki z rywalami. Po okresie godów w zasadzie przestaje być potrzebne i jest zrzucane. Pozbywanie się poroża i jego odrastanie to coroczny proces.

Zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. M.in. nie powinni zapuszczać się w młodniki do 4 m wysokości.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.