Reklama

Powiat krotoszyński. Radni OPS chcą powrotu stacjonarnych sesji

Opublikowano:
Autor:

Powiat krotoszyński. Radni OPS chcą powrotu stacjonarnych sesji - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Twierdzą, że da się to zorganizować nawet w reżimie sanitarnym. Wystarczy wprowadzić kilka podstawowych rozwiązań.

Od kilku miesięcy, ze względu na trwającą w kraju pandemię koronawirusa i obowiązek zachowania reżimu sanitarnego, posiedzenia sesji a także komisji rady powiatu krotoszyńskiego, odbywają się w trybie zdalnym, gdzie radni łączą się ze sobą poprzez sieć internetową.

Jednak radnym z Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego taka forma „spotkań” najwyraźniej się przejadła, bo zaapelowali o powrót sesji stacjonarnych.

 

Uważamy, że takie sesje mogą odbywać się w reżimie sanitarnym m. in. poprzez zwiększenie odległości pomiędzy poszczególnymi radnymi na sali sesyjnej, wyposażenie osób uczestniczących w sesji w środki ochrony indywidualnej, dezynfekcję miejsca w którym prowadzona ma być sesja, zapewnienie środków do dezynfekcji dla osób uczestniczących w posiedzeniu czy ograniczeniu liczby pracowników urzędu a także osób trzecich uczestniczących w sesji - wyliczał Jacek Zawodny, członek OPS.

 

Starosta zaznaczył, że w pierwszej kolejności zgodę na wznowienie sesji stacjonarnych rady powiatu musi wydać włodarz Krotoszyna, bowiem posiedzenia odbywają się na sali sesyjnej w urzędzie miejskim.

 

Z takim wnioskiem możemy wystąpić do burmistrz Krotoszyna jako że my nie mamy sali sesyjnej do odbycia posiedzenia w takim składzie w jakim teraz jesteśmy, bo musiałaby uczestniczyć w nim połowa radnych, a nie wszyscy, a do tego gdzie jeszcze naczelnicy czy zaproszeni goście – wyjaśniał Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński.

 

I zaraz dodał.

 

Na pewno radni mają rację, że "wzrokowa" obecność na sesji i zabieranie głosu jest łatwiejsze, jak przy zdalnym przebiegu sesji. Natomiast jeżeli chodzi o zachorowalność, to myśmy z tego kręgu dużego zagrożenia póki co wyszli. Natomiast zachorowalność w kraju wzrasta i jest dużo większa aniżeli w momencie, kiedy przechodziliśmy na tryb zdalny. Na pewno trzeba powrócić do sesji stacjonarnych, ale czy ma to nastąpić już od najbliższej sesji, to ja mam co do tego obawy. Natomiast przede wszystkim musi być wydana zgoda właściciela obiektu – zaznaczył Stanisław Szczotka.

 

Sceptycznie do wznowienia obrad w formie stacjonarnej podchodzi również szef rady który przyznał, że w trosce o zdrowie i życie radnych będzie optował przy kontynuowaniu prowadzenia sesji w trybie zdalnym.

 

Aż nie osiągniemy faktycznie takiego poziomu bezpieczeństwa, że mogę z czystym sumieniem zaryzykować waszym zdrowiem i życiem – przyznał Juliusz Poczta, przewodniczący rady powiatu krotoszyńskiego.

 

Dlatego też w najbliższym czasie sesji stacjonarnych nie będzie.

 

Foto: archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE