Reklama

Powiat krotoszyński. Przyjmujesz Ukraińców? Zapłacisz więcej za śmieci

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Powiat krotoszyński. Przyjmujesz Ukraińców? Zapłacisz więcej za śmieci - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Każda mieszkaniec gminy należącej do Związku Międzygminnego Eko Siódemka - Krotoszyna, Zdun, Sulmierzyc, Kobylina i Cieszkowa - ma obowiązek zgłosić, że przyjmuje w swoim domu Ukraińców. I opłacać za nich odbiór odpadów.

Reklama

36 zł miesięcznie za osobę - to obecna stawka za odbiór odpadów komunalnych z terenu gmin Krotoszyn, Kobylin, Zduny, Cieszków i miasta Sulmierzyce. 

W praktyce oznacza to, że czteroosobowa osoba płaci 144 zł miesięcznie za śmieci. W skali roku to aż 1.728 zł. 

Większa opłata za odbiór śmieci

Co jednak, gdy pod swój dach przyjmiemy uchodźców z objętej wojną Ukrainy? Czy oni także wliczają się w opłatę za odbiór odpadów komunalnych? Okazuje się, że tak. 

Mieszkańcy, którzy przyjęli obywateli Ukrainy powinni zgłosić ten fakt do Eko - Siódemki. To wiąże się z koniecznością doliczenia ich do miesięcznej opłaty za odbiór odpadów komunalnych - mówi Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna i Zastępca Przewodniczącego Zarządu Związku Międzygminnego "EKO SIÓDEMKA". 

Jak podkreśla burmistrz Krotoszyna - Eko - Siódemka sama nie może podjąć decyzji, o zwolnieniu Ukraińców z obowiązku płacenia za śmieci. 

Na tę chwilę nie ma przepisów, które by pozwalały zwolnić uchodźców z opłat za odbiór odpadów - wskazuje Franciszek Marszałek. 

40 zł za udzielenie gościny obywatelowi Ukrainy

Jeżeli więc czteroosobowa rodzina przyjmie pod swój dach troje uchodźców - np. kobietę z dwójką dzieci - to ich miesięczna opłata za wywóz odpadów wzrośnie ze 144 zł do 252 zł. 

Pomocą w pokryciu tych dodatkowych może być zadeklarowana przez rząd kwota 40 zł dziennie na jednego obywatela Ukrainy, którego przyjęliśmy pod swój dach. 

Mieszkańcy będą mogli wystąpić do gminy, a gmina do wojewody o rekompensatę tych kwot utrzymania, to jest 40 zł dziennie. To na osobę daje 1.200 zł miesięcznie, z czego tylko 36 zł pójdzie na śmieci - mówi Franciszek Marszałek. 

Należy jednak pamiętać, że świadczenie to - przynajmniej według aktualnych informacji - ma być wypłacane jedynie przez okres dwóch miesięcy. Co ważne, świadczenie to ma być wypłacane "z dołu" - osoby goszczące u siebie Ukraińców najpierw będą musiały ponieść koszty, a dopiero potem otrzymają pieniądze. 

 

Co myślicie na ten temat? Czy rodziny, które przyjmują pod swój dach obywateli Ukrainy powinny być zwolnione z dodatkowej opłaty za śmieci? Czekamy na Wasze komentarze. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy