Reklama

Powiat krotoszyński. Mieszkaniec może przenieść węgiel na przyszły rok. Zmiany w przepisach dotyczących zakupu węgla od gminy

Opublikowano:
Autor:

Powiat krotoszyński. Mieszkaniec może przenieść węgiel na przyszły rok. Zmiany w przepisach dotyczących zakupu węgla od gminy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmieniły się przepisy dotyczące zakupu węgla od gminy po preferencyjnej cenie. Teraz mieszkańcy mogą przenieść niewykupiony węgiel na drugi okres. Jednak nie wszystkie samorządy w powiecie krotoszyńskim dostały już węgiel. Część nadal czeka na całość lub część dostaw.

Do tej pory każdy mieszkaniec w ramach zakupu węgla od gminy po preferencyjnej cenie mógł w sumie kupić 3 tony węgla - 1,5 tony do 31 grudnia 2022 roku oraz 1,5 tony od 1 stycznia 2023 r. bez możliwości przeniesienia na drugi okres niewykupionego surowca. Jeśli ktoś kupił, np. tonę węgla, to niewykorzystane 500 kg nie przechodziło na okres po nowym roku.

Zmiany w przepisach o sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach przez gminy

Zmiana rozporządzenia, która weszła w życie 3 grudnia 2022 r., umożliwi przeniesienie zapotrzebowania niewykorzystanego w pierwszym okresie, na następny (od 1 stycznia 2023 r.). Nowelizacja zakłada, że gdy do 31 grudnia 2022 r. nie dokonano zakupu paliwa stałego (węgla) albo dokonano zakupu paliwa stałego w ilości mniejszej niż 1 500 kg, to niewykorzystana ilość powiększa limit na drugi okres.

Zmiana będzie dotyczyć również zakupów dokonanych przed wejściem w życie nowelizacji rozporządzenia, a więc jest korzystna dla mieszkańców, którzy wnioskowali o mniejszą ilość węgla niż 1 500 kg.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ

Krotoszyn i Sulmierzyce czekają na węgiel

Trzeba jednak mieć co sprzedawać mieszkańcom. Niektóre gminy powiatu krotoszyńskiego cały czas czekają na pierwsze dostawy od dystrybutorów uprawnionych do sprzedaży surowca po preferencyjnych cenach.   Kiedy one nastąpią? Nie wiadomo. Krotoszyn nadal czeka na węgiel.

Miasto i Gmina Krotoszyn podpisało 16 listopada 2022 r. umowę z PGE Paliwa Spółka z o.o. w Krakowie dotyczącą sprzedaży węgla na potrzeby zakupów preferencyjnych przez osoby fizyczne w gospodarstwach domowych. Niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy zgody na odbiór zamówionego węgla kamiennego - przyznają krotoszyńscy urzędnicy. 

Na węgiel czekają także w Sulmierzycach.

Złożyliśmy zapotrzebowanie i czekamy. Mamy nadzieję, że transport dotrze do nas w przyszłym tygodniu i będziemy mogli ruszyć ze sprzedażą - mówi Dariusz Dębicki, burmistrz Sulmierzyc.

W Koźminie Wlkp. sprzedają tylko orzech

Dwa dni temu sprzedaż węgla ruszyła w Koźminie Wlkp. w cenie 2.000 zł/tona. W tej chwili jednak dostępna jest jedynie frakcja orzech.  

Gmina cały czas czeka na dostawę groszku. Co do miału - najprawdopodobniej go nie będzie. Firma WĘGLOKOKS S.A. z siedzibą w Katowicach poinformowała gminę, że nie zrealizuje zamówienia na miał.

Prowadzimy w tej chwili sprzedaż frakcji orzech. Czekamy na dostawę frakcji orzech. Miału najprawdopodobniej nie dostaniemy wogóle. Będziemy sprzedawać tylko groszek i orzech, bo takie frakcje mamy zapewnione - mówi Maciej Bratborski, burmistrz Koźmina Wlkp. 

W Rozdrażewie, Kobylinie i Zdunach jest węgiel

Mieszkańcy gminy Rozdrażew mogą już kupować węgiel. Ten dotarł do gminy w środę. Sprzedawany jest w cenie 1.900 zł za tonę. 

Węgiel można odbierać w rozdrażewskim oddziale firmy ROLBUD – ul. Koźmińska 13 oraz  w  firmie p. Henryka Jakubka w Budach. Ewentualną dostawę opału na teren posesji należy uzgadniać z firmą i jest ona osobno płatna - mówi Mariusz Dymarski, wójt gminy Rozdrażew. 

Na początku grudnia węgiel dotarł do gminy Zduny. Jest już sprzedawany mieszkańcom w cenie 2 tys. zł za tonę. 

Sprzedaż opału prowadzona jest według kolejności złożenia wniosku. Osoba uprawniona do odbioru zostanie poinformowana telefonicznie ok. 2 dni przed przewidywanym zakupem i odbiorem surowca w celu określenia rodzaju transportu (własny/ usługa transportowa świadczona przez PWiK Zduny za opłatą) oraz godziny dostawy - informują przedstawiciele urzędu miejskiego w Zdunach. 

W Kobylinie sprzedaż węgla ruszyła 6 grudnia. 

Cena węgla wynosi 2000,00 zł brutto za 1 tonę. Sprzedaż opału prowadzona jest według kolejności złożenia wniosku. Osoba uprawniona do odbioru zostanie poinformowana telefonicznie z wyprzedzeniem przed przewidywanym zakupem i odbiorem surowca - wskazują urzędnicy z Kobylina. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy