Reklama

Powiat krotoszyński. Co z kolędą? Ksiądz przyjdzie z wizytą duszpasterską?

Opublikowano:
Autor:

Powiat krotoszyński. Co z kolędą? Ksiądz przyjdzie z wizytą duszpasterską? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Odwiedziny duszpasterskie czyli tzw. kolęda odbywa się zazwyczaj na przełomie starego i nowego roku. W powiecie krotoszyńskim tradycją jest, że księża chodzą od domu do domu – na kolędę nie trzeba się wcześniej zapisywać.

Co roku po świętach Bożego Narodzenia księża z powiatu krotoszyńskiego odwiedzali swoich parafian w domach. Był to czas wspólnej modlitwy i rozmowy. Zwyczajowo też domownicy wręczali księdzu kopertę, w której znajdowała ofiara na potrzeby parafii – remonty czy bieżące działanie kościoła.

 

Ksiądz przyjdzie z wizytą duszpasterską?

W tym roku jednak – ze względu na epidemię koronawirusa – wizyty duszpasterskie stanęły pod znakiem zapytania. Czy księża – tak jak w latach ubiegłych – odwiedzą mieszkańców powiatu krotoszyńskiego w domu podczas kolędy?

 

O kształcie tegorocznej kolędy będą decydowali poszczególni biskupi. Konferencja Episkopatu Polski nie przygotowała odgórnych wytycznych co do wizyt duszpasterskich w dobie koronawirusa.

 

- Zachęcam do śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie do wizyty duszpasterskiej w danej diecezji. Nie ma bowiem ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii - wyjaśnił ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.

 

Tegoroczne wizyty duszpasterskie mogą być całkowicie odwołane, przesunięte na inny termin lub mogą odbywać się w zmienionej formie. Wszystko zależy od decyzji biskupa diecezjalnego.

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański podjął decyzję na temat tegorocznych wizyt duszpasterskich już w połowie października. Została ona opublikowana w dekrecie na temat duszpasterstwa w czasie kolędy.

Arcybiskup Stanisław Gądecki zdecydował, że w tym roku w Archidiecezji Poznańskiej kolęda nie będzie odbywać się w tradycyjnej formie i księża nie będą odwiedzać wiernych w domach.

 

TREŚĆ DEKRETU ARCYBISKUPA STANISŁAWA GĄDECKIEGO NA TEMAT WIZYT DUSZPASTERSKICH:

Wizyta duszpasterska (tzw. kolęda)

  • W najbliższym roku w Archidiecezji Poznańskiej nie będzie wizyty kolędowej w tradycyjnej formie.
  • Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św. Szczególną intencją tej Mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian.
  • Podczas Mszy św. należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi, jak również poświęcić wodę, którą wierni zabiorą do domów.
  • Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz pogadankę, poruszającą także bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach oraz książeczki kolędowej.
  • Warto zachęcić wiernych, by po powrocie do domów odprawili celebrację „liturgii rodzinnej”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni, oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.
 

Kolęda w powiecie krotoszyńskim

Co z kolędami w diecezji kaliskiej, do której należą parafie z powiatu krotoszyńskiego?

Arcybiskup Grzegorz Ryś – Administrator Apostolski Diecezji Kaliskiej nie podjął jeszcze decyzji w sprawie odwiedzin duszpasterskich.

Pod koniec listopada przedstawił jedynie wytyczne na temat m.in. środków bezpieczeństwa w kościołach i przyjmowania Komunii. Przedłużył także do 27 grudnia dyspensę od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE