Reklama

[PORADY] Pozbądź się pleśni i przykrych zapachów z auta

Opublikowano:
Autor:

[PORADY] Pozbądź się pleśni i przykrych zapachów z auta - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości To jest ten czas – kiedy warto pomyśleć o zregenerowaniu naszej klimatyzacji w samochodzie.

Sposobów na pozbycie się przykrych zapachów i utrzymanie higieny jest kilka, m.in. chemiczny, jednak jednym ze skuteczniejszych jest ozonowanie. Czyli - mówiąc krótko - użycie specjalnego gazu, którzy przegoni nam wszelkie grzyby, pleśnie czy bakterie.Nieprzyjemne zapachy w samochodzie to znany problem - zwłaszcza po zimie, gdy z wiadomych względów nasze auto nie jest wietrzone, a o temperaturę w środku dba jedynie klimatyzacja. Przed sezonem letnim warto ją więc odświeżyć i zregenerować. Powody są oczywiste: brudna klimatyzacja to krążące w powietrzu cząsteczki kurzu, pyłów, grzybów i innych pleśni, które mogą wywoływać reakcje alergiczne i zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Ozon usuwa bakterie

Jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod czyszczenia klimatyzacji - i generalnie jej dezynfekcji - jest tzw. ozonowanie. Pod tą trudną nazwą kryje się po prostu wpuszczenie specjalnego gazu - właśnie ozonu - który ma znakomite właściwości utleniające, a tym samym skutecznie walczy z różnego rodzaju grzybami i pleśniami. Według ekspertów jest m.in. o wiele skuteczniejszy od chloru - jeśli chodzi o dezynfekcję właśnie. Poza usunięciem grzybów ozonowanie pozwala także na usunięcie przykrych zapachów z naszego pojazdu - nie tylko stęchlizny wywołanej właśnie pleśniami, ale również dymu od papierosów, czy np. zapachów benzyny.

Czy ozonowanie zabija koronawirusa?

Ozonowanie możemy zlecić w warsztacie. Są też dostępne na rynku specjalne produkty, dzięki którym możemy to zrobić samemu w garażu. Kosztują kilkaset złotych. Tu jednak należy być ostrożnym, by nie narazić się wdychanie tego, co zamierzamy usunąć. Pamiętamy też, by przed samodzielnym użyciem ozonatora - wymienić filtr kabinowy. Należy też pamiętać, że cała procedura powinna trwać minimum pół godziny, a później cykl warto jeszcze raz powtórzyć. No i nie musimy chyba dodawać, że podczas pracy ozonatora nie wolno przebywać wewnątrz samochodu? No i jest pytanie – czy ozonowanie zabija koronawirusa? Odpowiadamy od razu: nie ma na to żadnych dowodów. Skuteczność ozonowania w walce z wirusami - generalnie - nie została potwierdzona żadnymi poważanymi badaniami naukowymi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE