Reklama

Podwyżka za śmieci tylko odłożona w czasie?

Opublikowano:
Autor:

Podwyżka za śmieci tylko odłożona w czasie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Póki co podwyżki za odbiór śmieci nie będzie. Nie ma się jednak co czarować, wzrost stawek jest nieunikniony. Od kiedy?

Kilka dni temu Zgromadzenie Związku Międzygminnego Eko Siódemka w Krotoszynie większością głosów odrzuciło uchwałę dotyczącą podwyżki stawek za odbiór śmieci. Te miałyby poszybować w górę z 18 do 30 zł od osoby. Unieważniono także przetarg na odbiór śmieci, gdyż oferty które spłynęły przewyższały środki jakie Eko Siódemka zabezpieczyła na zagospodarowanie odpadów i rozpisano nowy. Ten ma być rozstrzygnięty w połowie października. Wówczas okaże się jakie wpłynęły oferty i na tej podstawie przygotowana zostanie nowa kalkulacja.

 

W ościennych gminach te opłaty są na poziomie 25 – 30 zł od osoby. (…) Sytuacja w kraju, jeżeli chodzi o odpady jest bardzo nieciekawa i ta zwyżka jest w całym kraju. Jak się obserwuje przetargi w innych gminach, to ceny szybują w górę. Na tym przetargu, który był teraz u nas oferent, który złożył najniższą propozycję, we frakcji związanej z zagospodarowaniem odpadów wielkogabarytowych zaoferował 1.900 zł za tonę, a w poprzednim przetargu była to kwota około 900 zł – obrazuje Miłosz Zwierzyk, ze zdunowskiego magistratu.

 

Za to szefostwo zgromadzenia nie pozostawia złudzeń.

 

Podwyżka jest nieunikniona. Do rozstrzygnięcia pozostaje tylko kwestia, jaka będzie wysoka – uprzedza Dariusz Dębicki, przewodniczący Zgromadzenia Związku Międzygminnego Eko Siódemka w Krotoszynie.

 

Najprawdopodobniej nowe stawki wejdą w życie od stycznia 2021r.

 

Z kolei nowy przetarg rozpisany zostanie jedynie na roczny okres odbioru odpadów. W jego regulaminie ujęte zostały zaś zmiany, które choć w jakimś stopniu „zrekompensują” nieuniknioną podwyżkę opłat za śmieci, a mianowicie przez cały rok, a nie jak do tej pory okresowo, mają być odbierane odpady biodegradowalne oraz popiół.

Dodatkowo mieszkańcy, którzy zadeklarują, że zamiast odstawiania odpadów bio będą je kompostować u siebie, czeka zniżka w opłacie za śmieci w wysokości kilku złotych, a więc zamiast np. 30 zł od osoby, zapłacą 26 zł.

Ponadto wszelkie zastrzeżenia i skargi związane z nieprawidłowościami dotyczącymi odbioru odpadów, a które zgłaszane były przez mieszkańców, teraz będą trafiały na biurko Eko Siódemki, a nie jak miało to miejsce wcześniej, do firmy, która śmieci de facto odbierała.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE