Reklama

Płoną zboża i sprzęt rolniczy. Strażacy w jeden dzień gasili cztery pożary

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: OSP KSRG Koźmin Wielkopolski, OSP KSRG Czarny Sad

Płoną zboża i sprzęt rolniczy. Strażacy w jeden dzień gasili cztery pożary - Zdjęcie główne

foto OSP KSRG Koźmin Wielkopolski, OSP KSRG Czarny Sad

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Okres żniw co roku charakteryzuje się wzrostem strażackich interwencji. Tegorocznym zbiorom towarzyszy fala upałów, co powoduje zwiększenie niebezpieczeństwa pożarowego.

Reklama

Tylko wczoraj, w czwartek 21 lipca w powiecie krotoszyńskim wybuchły cztery pożary na obszarach wiejskich. Spłonęły uprawy rolne, słoma oraz ścierniska.

Pożar ścierniska we Wrotkowie

Pierwsze zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego w Krotoszynie o godzinie 10:29. Ogień objął ściernisko pokryte luźną słomą w miejscowości Wrotków (gm. Koźmin Wielkopolski). Na miejsce zadysponowano jeden zastęp JRG i zespoły OSP Koźmin Wielkopolski, OSP Czarny Sad oraz OSP Wałków.

Strażacy po zabezpieczeniu terenu działań podali trzy prądy gaśnicze wody w natarciu na palące się ściernisko oraz pryzmę obornika składowanego na polu. Działania gaśnicze trwały łącznie 02 godziny i 18 minut. - mówi st. asp. Mateusz Dymarski z zespołu prasowego krotoszyńskiej Komendy Powiatowej PSP.

Ściernisko w Maciejewie

Kolejny pożar miał miejsce tuż przed godz. 14.00. Tym razem zapaliło się ściernisko w miejscowości Maciejew (gmina Rozdrażew). ogień objął prawie hektar pola. Strażacy ograniczyli rozprzestrzenianie się ognia i zlikwidowali zagrożenie. Na miejscu pracowali strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Rozdrażewa i Nowej Wsi 

Po zakończonej akcji gaśniczej teren pożaru został oborany przez właściciela areału - relacjonuje st. asp. Mateusz Dymarski.

Zboże na pniu w Benicach

W czwartek doszło tez do pożaru zboża na pniu, słomy oraz ścierniska w miejscowości Benice (gm. Krotoszyn). 

Miejscowi rolnicy wspierali działania gaśnicze sprzętem rolniczym, wykonując pasy ochronne ograniczające rozprzestrzenianie się ognia - zaznacza st. asp. Mateusz Dymarski.

Akcja gaszenia, w której uczestniczyły zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Benic i Ustkowa trwała nieco ponad godzinę.

Foto: OSP KSRG Koźmin Wielkopolski, OSP KSRG Czarny Sad

Spłonęła stodoła w Wielowsi

Kolejna interwencja strażaków miała miejsce o godz. 18.00 w miejscowości Wielowieś (gm. Krotoszyn). Spłonął dach budynku gospodarczego oraz część pobliskich upraw zbóz. Na szczęście stodoła była pusta i stała w miejscu oddalonym od pozostałej zabudowy. W działaniach uczestniczył zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz pojazdy gaśnicze z jednostek OSP Benice i OSP Ustków.

Po zakończeniu akcji gaśniczej trwającej łącznie 01 godzinę i 47 minut pogorzelisko zostało oborane przez właściciela sprzętem rolniczym. Dzięki wspólnej akcji straży pożarnej oraz mieszkańców uratowano pozostałą część upraw o znacznej wartości - mówi st. asp. Mateusz Dymarski z zespołu prasowego krotoszyńskiej Komendy Powiatowej PSP.

Krotoszyńscy strażacy apelują: 

Po raz kolejny apelujemy o rozwagę! Przede wszystkim należy pamiętać, że maszyny i urządzenia pracujące po kilkanaście godzin dziennie wymagają codziennych zabiegów konserwacyjnych. Kolejną zasadą jaką należy przestrzegać, jest zabezpieczenie podręcznego sprzętu gaśniczego do prowadzenia ewentualnych działań gaśniczych. Jak widzimy ogromną rolę w minimalizacji strat pożarowych odgrywa również sprzęt rolniczy w postaci ciągników z pługami do oborywania miejsca pożaru czy też beczkowozów z wodą. W tego rodzaju zdarzeniach kluczowy jest czas a szybka interwencja jeszcze w trakcie dojazdu straży pożarnej często pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia.

foto: OSP KSRG Koźmin Wielkopolski, OSP KSRG Czarny Sad

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy