Reklama

Ostatniego dnia maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu

Opublikowano: wt, 31 maj 2022 07:00
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Ostatniego dnia maja obchodzimy  Światowy Dzień bez Tytoniu  - Zdjęcie główne

Ostatniego dnia maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzimy zawsze ostatniego dnia maja. Świętujmy wtedy nasze życie bez papierosów.

Reklama

Palenie tytoniu zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu, poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumpcyjne.

Na czym w tym roku koncentrują się obchody Światowego Dnia Bez Tytoniu?

W 1987 roku państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia ustanowiły Światowy Dzień Bez Tytoniu, aby zwrócić uwagę świata na epidemię palenia tytoniu oraz powodowane przez nią zgony i choroby. W 1988 roku uchwalono rezolucję WHA42.19 wzywającą do obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu co roku 31 maja [o obchodach w ubiegłym roku czytaj TUTAJ].

Obchody Światowego Dnia bez Tytoniu mają na celu poinformowanie opinii publicznej o:

  • niebezpieczeństwach związanych z jego używaniem,
  • praktykach biznesowych firm tytoniowych,
  • co robi WHO, aby zwalczać epidemię tytoniu,
  • co ludzie na całym świecie mogą zrobić, aby domagać się prawa do zdrowia i zdrowego życia i do ochrony przyszłych pokoleń.
W 2022 roku obchody koncentrują się wokół konsekwencji palenia tytoniu oraz wpływie jego produkcji na  środowisko, a ich hasłem przewodnim jest: „Zatruwając naszą planetę”.

Światowy Dzień bez Tytoniu - najważniejsze założenia obchodów

Tytoń szkodzi środowisku
Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikami i odpadami z e-papierosów. Nie daj się nabrać na próby przemysłu tytoniowego, mające na celu odwrócenie uwagi od spowodowanych przez nie szkód środowiskowych poprzez darowizny na rzecz inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju i raportowanie o „standardach” środowiskowych, które często sami sobie wyznaczają.

Spraw, aby przemysł tytoniowy posprzątał swój bałagan
Przemysł tytoniowy zarabia na niszczeniu środowiska. Powinien być za to pociągnięty
do odpowiedzialności, a także powinien płacić za odpady i szkody, w tym koszty zbierania tych odpadów.

Rzuć palenie, aby ocalić naszą planetę
Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i zdrowia naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych.

Pomóż hodowcom tytoniu przejść na zrównoważone uprawy
Rządy i decydenci powinni wspierać hodowców tytoniu w przejściu na alternatywne, bardziej zrównoważone źródła utrzymania w celu zmniejszenia wpływu uprawy, suszenia i produkcji tytoniu na środowisko, przy jednoczesnym dalszym wdrażaniu środków kontroli tytoniu.

 

Emki jeździły za darmo - zobacz kiedy i dlaczego

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy