Reklama

„Nie wiem czy mi wystarczy pieniędzy na leki”

Opublikowano:
Autor:

„Nie wiem czy mi wystarczy pieniędzy na leki” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Może pani sprawdzić, ile będą kosztowały wszystkie leki z recepty? Bo nie wiem czy mi wystarczy pieniędzy. Jak będzie za mało, to może choć starczy na te najważniejsze – pyta farmaceutkę w jednej z krotoszyńskich aptek mężczyzna w wieku ok. 70 lat. Ta informuje, że rachunek wyniesie 45 zł. Starszy pan przelicza skrupulatnie pieniądze w portfelu. Okazuje się, że brakuje mu 15 zł. Reaguje stojący za nim 35-latek z krotoszyńskich Parcelek. – Dopłacę – deklaruje. Farmaceutka wydaje seniorowi wszystkie leki z recepty. Starszy mężczyzna dziękuje i powoli opuszcza aptekę. Wielu pacjentów, zwłaszcza starszych, będących na emeryturach czy rentach, nie wykupuje wszystkich leków, ponieważ ich nie stać. – Mam niewiele ponad tysiąc złotych renty, z czego co miesiąc, połowę wydaję na leki. Nie są to tanie lekarstwa, bo związane z układem krążenia i sercem, bo jestem po zawale – mówi Elżbieta z Krotoszyna. Spore sumy wydają także cierpiący na inne schorzenia. – Choruję na osteoporozę, a do tego mam problemy z krążeniem i cukrzycę. Komplet leków, które w większości muszę kupować co miesiąc, kosztują mnie ponad 300 zł. Gdyby nie to, że mam emeryturę po mężu, to nie wiem, z czego bym żyła – przyznaje Krystyna z Krotoszyna. Również aptekarze przyznają, że pacjenci często decydują czy wydać pieniądze na rachunki i żywność, czy na leki. - Zdarzają się sytuacje, że ludzie rezygnują z wykupienia wszystkich leków, ze względu na brak środków pieniężnych – mówi Radosław Nowaczyk z Apteki „Na Zaciszu” w Krotoszynie. Na razie, jak podkreśla, są to sporadyczne przypadki. Natomiast częściej klienci nie wykupują medykamentów stwierdzając, że dany lek mają jeszcze w domowej apteczce.

Zamienniki Rachunki apteczne można jednak obniżyć. Wystarczy zapytać o tzw. zamienniki – to leki o takim samym składzie jakościowym i ilościowym substancji czynnych, pod taką samą postacią farmaceutyczną, ale kosztujące czasami nawet o połowę mniej. Farmaceuci są zobligowani prawem informować klientów o możliwości ich wyboru. – Jeżeli przychodzi do nas pacjent, to naszym obowiązkiem jest poinformować go o możliwości zakupu tańszych odpowiedników, na określone grupy leków. Powstaje jednak pytanie czy dana osoba taki odpowiednik chce otrzymać? – mówi Radosław Nowaczyk. Jednocześnie zapewnia, że wybierając zamiennik, pacjent z punktu widzenia medycznego, nic nie traci. – Zarówno leki oryginalne, jak ich tańsze odpowiedniki posiadają badania biorównoważności, czyli oddziaływania leku na organizm, w danych przedziałach czasowych. Na każdą oryginalną jednostkę posiadamy dwa lub trzy odpowiedniki – zapewnia Radosław Nowaczyk. O tańszy zamiennik można poprosić już podczas wizyty u lekarza. - Jeżeli chodzi o popularne leki, obecnie na rynku mamy wiele preparatów zamiennych, które nie są zbyt drogie. Problem pojawia się w momencie, kiedy chodzi o leki „niepospolite” np. w schorzeniach psychicznych, które są zazwyczaj drogie – tłumaczy Jerry Bliss Farley, lekarz rodzinny w przychodni „Kol-Med” w Krotoszynie. Ile możemy zaoszczędzić decydując się na zamiennik, a nie na oryginał leku? – Różnie to bywa. Od złotówki do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złotych – wylicza farmaceuta.

Refundacja Tańsze będą również leki z tzw. importu równoległego – pochodzą od tego samego producenta, mają tę samą nazwę, mocy, postać i drogę podania, jednak sprowadzane są z krajów UE i kosztują mniej. Pamiętajmy też, że wiele medykamentów objętych jest refundacją. - Mamy trzy progi odpłatności - 30, 50 i 100%. Np. w przypadku pasków dla cukrzyków, przy przewlekłej cukrzycy, lekarz pacjentowi wypisuje na paski do glukometru ryczałt i wówczas płaci się za nie około 3 zł. Osoby, które nie mają insulinozależnej cukrzycy, najczęściej płacą 30% ceny, a ci, którzy są zdrowi, ale od czasu do czasu chcieliby sobie zmierzyć cukier, muszą wydać 100% wartości leku, czyli około 30 zł – wylicza Radosław Nowaczyk.

Kilka chorób, dużo leków Problem potęguje fakt, że osoby w podeszłym wieku rzadko kiedy zmagają się z jedną chorobą. - Pewien procent osób jest po zawałach. Do tego dochodzą różne choroby układu krążenia, nadciśnienie, cukrzyca. Wychodząc od lekarza otrzymują recepty, na których widnieje niejednokrotnie od 5 do nawet ponad 10 medykamentów. I ich wykupienie jest sporym wydatkiem, który przy niedużych uposażeniach ma znaczący wpływ na domowy budżet – mówi lekarz z krotoszyńskiej przychodni. Dlatego warto zapytać o ceny zapisywanych leków. - Lekarz rodzinny zazwyczaj zna sytuację materialną swego pacjenta i stara się dostosować cenowo leczenie do jego możliwości. Co innego, kiedy pacjent pojawia się u specjalisty, który widzi go zaledwie raz. Jeżeli wówczas senior z różnych powodów nie powie o swoich problemach finansowych, to lekarz nie będzie w stanie mu pomóc – przestrzega Jerry Bliss Farley. I dodaje. - Leczenie ma sens, kiedy pacjent może leki wykupić i je brać.

Adrian Femiak

Gdzie możesz uzyskać pomoc finansową jeśli masz kłopoty z opłaceniem rachunków za leki?

Zasiłek z opieki - podstawowym kryterium, od którego zależy wymiar wsparcia, jest dochód na osobę. - W rodzinie jest to 456 zł na osobę, a w przypadku osób samotnych 542 zł. Wówczas taka osoba może do nas przyjść i otrzyma wsparcie w postaci zasiłku celowego np. na wykup recepty z lekami - zapewnia Weronika Kazubek, szefowa MOPS w Koźminie Wlkp. Natomiast w przypadku przekroczenia pułapu dochodowego sprawy są rozpatrywane indywidualnie. - Wówczas badamy całą sytuację i podejmujemy decyzję, w jakim zakresie możemy udzielić pomocy. W trudnych sytuacjach przyznajemy zasiłek celowy specjalny - mówi szefowa ośrodka.

Ulga na zakup leków - przysługuje niepełnosprawnemu, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że musi on stosować określone leki stale lub czasowo. W tym przypadku odliczeniu podlegają wydatki w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi w danym miesiącu a kwotą 100 zł. Ulga na zakup leków przysługuje też niepełnosprawnym bądź podatnikom mającym na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tj. osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9.120 zł w 2012 r. - Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28, do którego, bądź których, należy dołączyć formularz PIT/O - wyjaśnia Jarosław Ratajczak, komisarz skarbowy w Urzędzie Skarbowym w Krotoszynie. Odliczeniu nie podlegają wydatki, które w całości zostały sfinansowane ze środków Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Zakładowego Funduszu Aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków NFZ, Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych albo w całości zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Dodatek pielęgnacyjny z ZUS - może być wykorzystany np. na zakup leków. Przyznawany jest osobie, która została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia. Wnioskuje o niego zainteresowany, na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, ustalającego całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. – Natomiast tym, którzy ukończyli 75 lat, dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest przez organ rentowy z urzędu - wyjaśnia Dariusz Bieganek, rzecznik prasowy ZUS w Ostrowie Wlkp.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE