Reklama

Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego

Opublikowano: 8 stycznia 2021 13:45
Autor: Materiały Partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Początek roku to, dla krotoszyńskich leśników, czas szczególny, czas wytężonej pracy, odrobiny niepewności, ale i swoistego święta.

Reklama

Bowiem to właśnie w styczniu współorganizujemy Międzynarodową Aukcję Cennego Drewna Dębowego. W tym roku odbędzie się ona już po raz trzydziesty.

Aukcja Cennego Drewna Dębowego organizowana jest w Krotoszynie od 1990 roku. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w powojennej historii Polski. Sprzedaje się na niej najcenniejsze drewno dębowe pochodzące z nadleśnictw zgrupowanych w poznańskiej dyrekcji. Zwykle ponad połowa wystawianego surowca pochodzi z Krotoszyna.

Warto wspomnieć, że jest to jedyne w Polsce miejsce, gdzie można kupić drewno w trakcie ustnej licytacji. Niestety w tym roku, z powodu koronawirusa, po raz pierwszy wydarzenie to odbędzie się w formie submisji, czyli sprzedaży na podstawie złożonych na piśmie ofert.

Pomysł sprzedaży najcenniejszego drewna w formie aukcyjnej zrodził się w głowach zarządzających naszymi lasami na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Przed zmianami ustrojowymi roku 1989 drewno do zakładów przetwórczych dostarczano na podstawie potrzeb ilościowych i jakościowych poszczególnych fabryk. Wszystko odbywało się po cenach regulowanych. Tym samym zasadom podlegało drewno okleinowe. Wraz ze zmianą sytuacji polityczno-gospodarczej możliwe stały się zmiany dotychczasowych zasad sprzedaży. Poznańscy leśnicy zdawali sobie sprawę z wyjątkowości surowca dębowego jakości okleinowej. Ten fakt, w powiązaniu ze względami ekonomicznymi, zadecydował o poszukiwaniu najlepszego sposobu sprzedaży drewna cennego.

Warto wspomnieć, że w tym czasie nikt nie potrafił określić wartości drewna „na wolnym rynku”. Ówczesny zastępca dyrektora ds. technicznych Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Poznaniu, Zbigniew Żywicki, podjął decyzję o zorganizowaniu pierwszej aukcyjnej sprzedaży drewna w powojennej Polsce, która odbyła się 17 grudnia 1990 roku. Ceny uzyskane były ponad dwukrotnie wyższe od tych uzyskiwanych na rynku krajowym. Stały się one również podstawą do zbudowania pierwszego komercyjnego cennika na drewno w powojennej historii Lasów Państwowych. Tak rozpoczęła się historia Międzynarodowej Aukcji Cennego Drewna Dębowego, która od 1992 roku odbywa się zawsze w trzeci czwartek stycznia.

Przy organizacji pierwszej aukcji, ze względu na całkowity brak doświadczenia, korzystano z usług niemieckiej firmy Kucko GmbH, a obsługę kontraktów eksportowych prowadziła CHZ Paged. W kolejnych latach zrezygnowano z usług pośredników i obecnie wydarzenie to jest organizowane samodzielnie przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu i podległe jej nadleśnictwa. Do roku 2000 walutą stosowaną w czasie aukcji była marka niemiecka, a od roku 2001 jest nią polski złoty.

Każdorazowo do aukcji przystępuje ok. 20 firm. Są to podmioty polskie i zagraniczne (zwykle z Austrii i Estonii, ale były również firmy z Niemiec, Francji, Szwajcarii, Luksemburga, Czech, Rumunii). Zdarzyło się również, że raz pojawił się klient ze Szwecji, który kupił jedną sztukę drewna.

Krotoszyńska Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego jest ważnym punktem na mapie wydarzeń na rynku drzewnym. Jej wartością, poza wymiarem ekonomicznym, jest możliwość spotkania się międzynarodowych środowisk branży leśnej i drzewnej i poznania trendów panujących na rynkach światowych. Dzięki temu możemy lepiej dopasowywać ofertę do potrzeb wymagającego klienta.

Dalsze informacje dotyczące aukcji, drewna dębowego i krotoszyńskich lasów zamieścimy w kolejnych artykułach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.