Reklama

Krotoszyn. Wybudują tężnię solankową

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: www.piekary.pl

Krotoszyn. Wybudują tężnię solankową - Zdjęcie główne

Tężnie solankowe powstają w wielu miastach w Polsce | foto www.piekary.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tężnia solankowa powstanie na krotoszyńskich Błoniach. Będzie ogólnodostępna dla mieszkańców i gości odpoczywających na terenie kompleksu rekreacyjnego.

O budowę tężni solankowej w Krotoszynie zabiegał radny Sławomir Augustyniak. Już na październikowej sesji rady miejskiej rajca wyliczał zalety tężni solankowej. 

Zachęcam wszystkich do poczytania na temat tego, jakich chorób leczenie może być wspomagane przez korzystanie z tężni solankowej. Pozwolę sobie wymienić – leczenie schorzeń układu oddechowego, tarczycy, schorzeń alergicznych, nadciśnienia tętniczego krwi i wielu innych. Uważam, że wybudowanie tego typu obiektu w obrębie Wodnika na Błoniu wzbogaciłoby ofertę, jaką mamy dla naszych mieszkańców, a jednocześnie zrealizowało cel zdrowotny - wskazywał Sławomir Augustyniak. 

Burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek przyznał, że pomysł jest ciekawy i warty rozważenia. 

Tężnia solankowa w Krotoszynie

I tak się stało. Władze Krotoszyna zdecydowały, że tężnia solankowa powstanie na krotoszyńskich Błoniach. Na budowę tężni oraz realizację dwóch innych zadań uzyskano preferencyjną pożyczkę Jessica 2 w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. 

Planowany koszt realizacji zadań w ramach projektu to około 9,2 mln zł z czego około 7,5 mln zł stanowić będą środki pożyczki - wskazują władze Krotoszyna. 

Tężnia solankowa ma powstać na krotoszyńskich Błoniach, w miejscu ogólnodostępnym dla mieszkańców. 

Obiekt o żelbetowo - drewnianej konstrukcji zaprojektowano na planie koła, z wypełnieniem tarniną osłoniętą zadaszeniem. Po tarninie spływać będzie solanka zawierająca dużą liczbę jonów sodowych, soli magnezowych oraz związków jodu i bromu. 

Obiekt Tężni wyposażony zostanie w elementy małej architektury takie jak ławki i siedziska oraz kosze na śmieci. Wokół obiektu powstaną pergole i zaprojektowano nasadzenia niskiej roślinności, które będą stwarzały warunki do wypoczynku i relaksu. Tężnia zlokalizowana będzie na terenie Błonia w miejscu ogólnie dostępnym dla mieszkańców - wskazuje Anna Krzywonos, inspektor Wydziału Inwestycji i Rozwoju w krotoszyńskim urzędzie miejskim.

Rozpoczęcie budowy tężni solankowej w Krotoszynie zaplanowano na II kwartał 2023 roku. Ma zostać ukończona do końca tego roku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy