Reklama

Krotoszyn. Tlenek węgla. Strażacy ewakuowali 12 osób

Opublikowano: 18 stycznia 2021 15:53
Autor: M.P.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Strażacy z Krotoszyna otrzymali wezwanie do zadymienia w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym przy ulicy Kobylińskiej. Konieczna była ewakuacja 12 osób.

Reklama

Dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie przyjął zawiadomienie o zadymieniu w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego przy ulicy Kobylińskiej w Krotoszynie.

 

Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia skierował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz dwa zastępy z jednostki OSP Krotoszyn – wylicza Tomasz Patryas, oficer prasowy KP PSP w Krotoszynie.

 

Strażacy zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej weszli do wskazanego lokalu i stwierdzili, że w mieszkaniu wyczuwalny jest zapach dymu, a w piecu na paliwo stałe trwa proces palenia.

 

Wykorzystując urządzenia pomiarowe sprawdzili pomieszczenia w lokalu, urządzenie wskazało obecność tlenku węgla w atmosferze. Po sprawdzeniu pozostałych mieszkań w budynku obecność tlenku węgla potwierdzono również w innym lokalu – wskazuje Tomasz Patryas.

 

KROTOSZYN. EWAKUACJA 12 OSÓB

 

Podjęto więc decyzję o ewakuacji wszystkich lokatorów budynku wielorodzinnego przy ulicy Kobylińskiej w Krotoszynie.

 

Łącznie ewakuowano 12 osób. Ze względu na warunki atmosferyczne ewakuowane osoby znalazły schronienie w ogrzewanym namiocie ratowniczym dostarczonym na miejsce zdarzenia przez jednostkę OSP Krotoszyn – informuje rzecznik prasowy krotoszyńskich strażaków.

W tym czasie strażacy wygasili piece w budynku i przewietrzyli cały obiekt.

Po dokładnym przewietrzeniu obiektu ponownie sprawdzono pomieszczenia pod kątem występowania gazów niebezpiecznych atmosferze, wyniki pomiarów potwierdziły likwidację zagrożenia. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń, a mieszkańcy po zakończonych działaniach mogli wrócić do swoich mieszkań – podsumowuje Tomasz Patryas.

 

 

TLENEK WĘGLA – CICHY ZABÓJCA

 

Czad, czyli tlenek węgla powstaje w wyniku niecałkowitego spalania materiałów palnych. Jest lżejszy od powietrza, więc gromadzi się głównie pod sufitem. Czad nazywany jest cichym zabójcą ze względu na to, że jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku.

 

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć – informuje Tomasz Patryas.

 

Strażacy podkreślają, że w takim przypadku życie może nam uratować czujka tlenku węgla.

 

Aby zapobiec zatruciom, a nawet śmierci powinniśmy zainstalować w domu lub mieszkaniu czujniki tlenku węgla. Czujka poprzez głośny sygnał dźwiękowy oraz świetlny zaalarmuje o podwyższonym stężeniu tlenku węgla w pomieszczeniu. Koszt takiego urządzenia jest niewspółmierny z korzyściami które możemy osiągnąć! - podkreśla Tomasz Patryas.

 

Foto: Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.