Reklama

Krotoszyn. Strażnicy miejscy sprawdzają, czy mieszkańcy noszą maseczki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Krotoszyn. Strażnicy miejscy sprawdzają, czy mieszkańcy noszą maseczki - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Strażnicy Miejscy z Krotoszynie kontrolują, czy mieszkańcy noszą maseczki w miejscach, w których jest obowiązek zakrywania ust i nosa. Już posypały się madaty.

W ostatnich dniach sytuacja pandemiczna w naszym kraju znacznie się pogorszyła. Dotyczy to również naszej gminy, gdzie obserwujemy zwiększoną liczbę przypadków zachorowań i coraz więcej osób przebywających na kwarantannie - wskazuje Waldemar Wujczyk, komendant straży miejskiej w Krotoszynie. 

Dlatego też strażnicy miejscy kontrolują miejsca, w których jest obowiązek zakrywania ust i nosa - jak sklepy czy targowisko. I weryfikują, czy mieszkańcy stosują się do tego obowiązku. 

Straż Miejska ponownie kontroluje stosowanie się do przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - wskazuje komendant. 

Okazuje się, że wielu mieszkańców - mimo obowiązku - nie zasłania ust i nosa podczas robienia zakupów. Posypały się więc mandaty. 

Szczególny nacisk strażnicy miejscy położyli na kontrolę obowiązku zakrywania, przy pomocy maseczki, ust i nosa w obiektach handlowych, usługowych oraz na targowisku. Już pierwsze dni akcji pokazały, że wiele osób lekceważy ten obowiązek, co zakończyło się dla nich mandatami karnymi - mówi Waldemar Wujczyk. 

Część społeczeństwa uważa jednak, że mandaty te są nakładane niezgodnie z prawem. I straż miejska czy policja nie ma prawa karać ludzi za brak maseczek. Do tych zarzutów odnosi się burmistrz Krotoszyna. 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia zostało wydane na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jak do tej pory akt ten nie został zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny, który jest jedynym organem uprawnionym do oceny zgodności z konstytucją. Rozporządzenie zatem obowiązuje i należy przestrzegać nakazów i zakazów w nim zawartych. W związku z tym, iż tak naprawdę nie wiemy, kto jest chory, uważam że każde zachowanie, które może mieć wpływ na ograniczenie transmisji wirusa i rozwoju pandemii jest lepsze niż świadome narażanie innych na zakażenie - podkreśla Franciszek Marszałek. 

Kontrole cały czas prowadzą także policjanci. 

Od początku grudnia funkcjonariusze policji nałożyli 115 mandatów karnych i skierowali do sądu 4 wnioski odnośnie nienoszenia przez mieszkańców maseczek. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy