Reklama

Krotoszyn. Porwał ich kolorowy świat komiksów [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Krotoszyn. Porwał ich kolorowy świat komiksów [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 28 sierpnia przypadał Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Świętowano go także w krotoszyńskiej bibliotece.

Szmat czasu temu zachwycano się i pochłaniano komiksy z przygodami Kapitana Żbika, Kajko i Kokosza, Thorgala czy Tytusa, Romka i A'Tomka. Później zza oceanu przybyli m.in. bohaterowie serii Marvela. Dziesiątki lat minęły, a te kolorowe „książeczki z chmurkami”, nadal nie przestały bawić i cieszyć, nie tylko najmłodszych. Co więcej, dziś coraz częściej bohaterowie komiksów pojawiają się na szklanym ekranie.

Natomiast 28 sierpnia obchodziliśmy Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Z tej okazji świętowała także krotoszyńska biblioteka, która umożliwiła dzieciom i młodzieży, a także przypadkowym przechodniom, poprzez różne komiksowe propozycje m.in. serię Marvela, „Tytusa, Romka i A’Tomka”, „Kajko i Kokosza”, „Krainę Lodu”, „Angry Birds” czy „Mikołajka”, przenieść się do ich świata.

Zaś początków komiksu niektórzy badacze doszukują się już w średniowieczu. Wówczas tworzono historie obrazkowe z krótkimi komentarzami sławiące bohaterskie czyny czy historie świętych. Zaś na niektórych malowidłach czy miniaturach, z ust przedstawionych postaci wychodziły tzw. banderole z ich wypowiedziami. Te formy graficzne zostają upowszechnione w czasach nowożytnych, gdy wraz z rozwojem druku, pojawiają się satyryczne grafiki polityczne.

Rozwój komiksów związany jest z rozwojem prasy XIX-wiecznej. Wówczas to zaczęto publikować w prasie codziennej krótkie historyjki obrazkowe w odcinkach. Miały one zwykle charakter komediowy, stąd też wywodzi się ich nazwa pochodząca z angielskiego słowa COMIC - „komiczny”. Formę paska otrzymał komiks w początkach XX wieku w USA. Ustaliły się jego typowe cechy: krótka i zwarta budowa złożona z kilku obrazków w formie paska, dymki z tekstami. Szybko zaczęły cieszyć się taką popularnością, że zaczęto je wydawać w formie zeszytów tzw. comic book. Do połowy XX wieku komiksy drukowane w gazetach były czarno-białe. Dopiero w latach 70. w czasie wzrostu popularności komiksów na całym świecie zaczął dominować druk w kolorze. Za pierwsze komiksy uznaje się zwykle serię Yellow Kid /Hogan's Alley.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE