Reklama

Krotoszyn. Policjanci zatrzymywali kierowców na przejazdach kolejowych [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Policjanci z Krotoszyna, wspólnie z przedstawicielem Polskich Linii Kolejowych zatrzymywali kierowców i rowerzystów na przejazdach kolejowych w Krotoszynie na ulicy Koźmińskiej oraz w Gorzupi.

Reklama

„Bezpieczny przejazd” czyli „Szlaban na ryzyko, posłuchaj głosu rozsądku!” to kolejne działania o charakterze informacyjno – profilaktycznym prowadzona przez krotoszyńskich policjantów wspólnie z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Kierowcy tego dnia byli informowani o zagrożeniach i konsekwencjach wynikających z naruszania przepisów drogowych w rejonie przejazdów kolejowych – mówi Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji. 

Akcja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów i kierowców na przejazdach kolejowo – drogowych. 

Akcję odbyła się na przejeździe kolejowym przy ulicy Koźmińskiej w Krotoszynie oraz w miejscowości Gorzupia przy ul. Krotoszyńskiej i Lipowej.. Kierowcom, oraz rowerzystom rozdawano ulotki, kamizelki odblaskowe oraz gadżety związane z„Bezpiecznym Przejazdem…”.  Akcja cieszyła się również dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności - wskazuje Piotr Szczepaniak.

 

Wskazówki i fakty dotyczące bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych:

  1. Pociągi mogą poruszać się w dowolnym kierunku i w dowolnym czasie. Czasami wagony są pchane przez lokomotywy zamiast być ciągniętymi.
  2. Lokomotywa waży średnio 80 ton. To powoduje, że siła z jaką uderza lokomotywa w samochód jest proporcjonalna do siły z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Wszyscy wiemy, co dzieje się z aluminiową puszką uderzoną przez samochód.
  3. Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.
  4. Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.
  5. Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.
  6. Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.
  7. Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.
  8. Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.
  9.  Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.
  10. Bądź czujny na terenie kolejowym. Nie czytaj, nie miej słuchawek w uszach, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu; elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy lub wypoczynku.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy