Reklama

Krotoszyn. Dym leci z rynien i szamba. Co się dzieje?

Opublikowano:
Autor:

Krotoszyn. Dym leci z rynien i szamba. Co się dzieje? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na osiedlu Parcelki w Krotoszynie pojawił się dym. Wydobywa się on z rynien i szamb na posesjach. Zaniepokojeni mieszkańcy tej części miasta nie wiedzą, co się dzieje.

Reklama

U sąsiadów zaczęło się strasznie dymić. Dym leciał z rynien, rur i kanalizacji. Myślałam, że się u nich pali – informuje nas zaniepokojona mieszkanka osiedla Parcelki w Krotoszynie. 

Okazuje się, że podobna sytuacja miała miejsce na wielu posesjach na krotoszyńskich Parcelkach. 

Na podwórku pojawił się dym. Z rynien zaczął lecieć. Sąsiedzi aż na ulicę wyszli, żeby zobaczyć co się dzieje, bo u nich też się dymiło – mówi mieszkaniec Parcelek w Krotoszynie. 

 

KROTOSZYN. PGKiM WYPUŚCIŁO DYM DO KANALIZACJI

Okazuje się, że to pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie wpuścili dym do kanalizacji. By sprawdzić, która posesja jest nieprawidłowo podłączona. 

Mimo to, że na Parcelkach w Krotoszynie kilkanaście lat temu wybudowano nową kanalizację, to bardzo dużo ludzi do tej pory nie uregulowało gospodarki ściekowej na terenie swojej posesji i często są zamienione lub też część rynien jest podpięta do kanalizacji sanitarnej – mówi Damian Pawlik z PGKiM w Krotoszynie. 

 

KROTOSZYN. DESZCZÓWKA PODPIĘTA DO KANALIZACJI SANITARNEJ

Podpięcie kanalizacji deszczowej do kanalizacji sanitarnej nie jest zgodne z wymogami. I znacząco obciąża możliwości oczyszczalni ścieków w Krotoszynie. 

Jeżeli wody deszczowe dopłyną do oczyszczalni ścieków, to ona jest nieprzygotowana na takie ilości. I w tym momencie poziom na oczyszczalni się znacząco podwyższa, a wody deszczowe powinny być skierowane do cieków – takich jak Jawnik lub, jak w przypadku Parcelek, do rowu przy stawie – wskazuje Damian Pawlik. 

 

KROTOSZYN. ŚCIEKI PODŁĄCZONE POD DESZCZÓWKĘ

Zdarzają się również sytuacje odwrotne – gdy kanalizacja sanitarna jest podpięta do kanalizacji deszczowej. Co również zdarza się na Parcelkach w Krotoszynie. 

Kanalizacja sanitarna podłączona do deszczówki nie jest celowym działaniem właścicieli posesji. Zdarza się np., że przy okazji starych przepięć ktoś pozostawił, nie odpiął się i stąd problem. Na szczęście tego jest bardzo mało – podkreśla przedstawiciel PGKiM w Krotoszynie. 

 

KROTOSZYN. DYM Z RYNIEN I Z SZAMBA

By wychwycić te nieprawidłowości – pracownicy PGKiM w Krotoszynie wpuszczają dym do kanalizacji sanitarnej i do kanalizacji deszczowej. Dzięki temu widzą, na których posesjach są nieprawidłowości. 

Nie oznacza to jednak, że gdy dym pojawia się na posesji, to mamy źle podpiętą kanalizację.

Zadymianie kanalizacji pozwala wychwycić te prawidłowości. Gdy dym wpuszczamy do kanalizacji sanitarnej i dymi się rynnami, to widzimy, że ta osoba ma podpięte rynny i to nie jest dobre.  – wskazuje Damian Pawlik z PGKiM w Krotoszynie. 

Jeżeli więc akurat przedstawiciele PGKiM w Krotoszynie sprawdzają kanalizację deszczową i dym pojawia się w rynnach – świadczy to o tym, że nie ma żadnych nieprawidłowości. 

 

KROTOSZYN. BĘDĄ KARY ZA ZŁE PODPIĘCIA KANALIZACJI?

Za nielegalne podłączenie do kanalizacji grożą grzywny nawet do 10 tysięcy złotych. W Krotoszynie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej nie zamierza jednak karać mieszkańców finansowo. 

Nasz zakład nigdy nie korzystał i nie będzie korzystał z kar. Informujemy ludzi, że niestety są nieprawnie podłączeni i dajemy im jeden okres budowlany – czyli rok – na uregulowanie tego. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdego stać na to, by od razu uregulować kanalizację, bo to jednak kosztuje. Dlatego dajemy im czas na to – podkreśla Damian Pawlik. 

Osoby, u których przedstawiciele PGKiM w Krotoszynie stwierdzą nieprawidłowości - otrzymają oficjalne pismo w tej sprawie. Lub - w razie wątpliwości - będzie u nich przeprowadzona dodatkowa kontrola. 

KROTOSZYN. ZADYMIANIE KANALIZACJI W CAŁYM MIEŚCIE

Docelowo dym ma zostać wpuszczony do kanalizacji sanitarnej i deszczowej w całym Krotoszynie. 

Sukcesywnie zadymiamy cały Krotoszyn. Było już zadymiane osiedle koło cmentarza, osiedle przy ul. Parkowej i Robotniczej, teraz jesteśmy na Parcelkach i finalnie cały Krotoszyn sprawdzimy – podkreśla przedstawiciel PGKiM w Krotoszynie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy