Reklama

Krotoszyn. Były prezes PGKiM i 9 innych osób oskarżonych o korpupcję

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Krotoszyn. Były prezes PGKiM i 9 innych osób oskarżonych o korpupcję - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował do Sądu Rejonowego w Krotoszynie akt oskarżenia przeciwko 10 osobom, w tym 3 byłym pracownikom Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie. Chodzi o czyny o charakterze korupcyjnym.

Reklama

Były prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie i dwóch innych pracowników spółki są oskarżeni o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za korzystne dla przedsiębiorców rozstrzygnięcia przetargów. Pozostałe 7 osób - głównie przedsiębiorcy i ich pracownicy - jest oskarżonych o wręczanie łapówek i fałszowanie dokumentów. 

Prokurator zarzucił oskarżonym żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za korzystne, dla określonych przedsiębiorców, rozstrzyganie przetargów na prace budowlano-remontowe budynków i budowli zarządzanych przez wskazane przedsiębiorstwo - kwalifikowane z art. 228 § 1 i 3 kodeksu karnego. Pozostałym osobom, głównie przedsiębiorcom oraz ich pracownikom, prokurator zarzucił m.in wręczanie korzyści majątkowych oraz fałszowanie dokumentów związanych z prowadzonymi postępowaniami przetargowymi - kwalifikowane z art. 229 § 1 i 3 kk - wyjaśnia biuro prasowe prokuratury krajowej. 

Zarzuty przyjmowania łapówek 

Śledczy ustalili, że były prezes PGKiM w Krotoszynie w sumie miał zażądać dla siebie i podległych mu pracowników łapówek w łącznej kwocie 261 tys. zł. Sam były prezes miał otrzymać od oskarżonych przedsiębiorców 152 tys. 500 zł. 

W toku śledztwa prokurator ustalił, że oskarżony Marcin J., były prezes zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie, w okresie od kwietnia 2017 roku do lipca 2019 roku zażądał od ustalonych przedsiębiorców dla siebie i podległych mu pracowników korzyści majątkowych w postaci pieniędzy w łącznej kwocie 261 tysięcy złotych, w zamian za korzystne rozstrzygnięcia konkretnych postępowań przetargowych. Marcin J. do września 2019 roku otrzymał od oskarżonych przedsiębiorców pieniądze w łącznej kwocie 152.500 złotych - informują przedstawiciele prokuratury krajowej. 

 

Remont domu byłego prezesa PGKiM w Krotoszynie?

Oskarżeni mieli dopuścić się także oszustw na szkodę samego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie. Przedsiębiorcy dostali zapłatę za prace remontowe, które rzekomo mieli przeprowadzać w Stacji Uzdatniania Wody w Zdunach. W rzeczywistości jednak - według śledczych - wyremontowali dom byłego prezesa PGKiM Krotoszyn. 

Oskarżeni dopuścili się również oszustw na szkodę Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie polegających na uzyskaniu zapłaty za rzekomo wykonane prace remontowe, których w rzeczywistości nie wykonali względnie wykonali na rzecz innych podmiotów lub osób. Pokrzywdzone przedsiębiorstwo zapłaciło jednemu z przedsiębiorców za rzekome malowanie pomieszczeń Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości Zduny, podczas gdy faktycznie wykonany został remont domu oskarżonego Marcina J. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie zostało oszukane na łączną kwotę prawie 90 tysięcy złotych - wskazuje prokuratura krajowa. 

 

Zarzucane oskarżonym czyny są zagrożone karą do 10 lat więzienia. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy