Reklama

Krotoszyn. Trzy osoby, w tym prezes PGKiM, usłyszały prokuratorskie zarzuty.

Opublikowano:
Autor:

Krotoszyn. Trzy osoby, w tym prezes PGKiM, usłyszały prokuratorskie zarzuty. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Marcin J. - prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie został zatrzymany we wtorek, 13 października.

Policjanci, na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zatrzymali prezesa PGKiM w Krotoszynie, który pełni też funkcję radnego powiatowego oraz dwie inne osoby.

ZARZUTY KORUPCYJNE

Wśród zatrzymanych są dwie osoby pełniące funkcje publiczne oraz jeden przedsiębiorca. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty o charakterze korupcyjnym – wskazuje prokurator Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.

Marcin J. i drugi urzędnik usłyszeli zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za rozstrzyganie przetargów na korzyść przedsiębiorcy. Przedsiębiorca natomiast usłyszał zarzut wręczania korzyści majątkowych.

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił dwóm urzędnikom zarzuty żądania oraz przyjmowania korzyści majątkowych w łącznej wysokości 162 tysięcy złotych jednemu z nich oraz w łącznej wysokości 130 tysięcy złotych drugiemu, w zamian za korzystne dla przedsiębiorcy rozstrzyganie przetargów, kwalifikowane z art. 228 par. 3 kodeksu karnego oraz 228 par. 4 kodeksu karnego. Natomiast zatrzymany przedsiębiorca usłyszał zarzuty wręczenia korzyści majątkowych urzędnikom kwalifikowane z art. 229 par. 1 k.k. - wskazuje prokurator Karol Borchólski.

Za zarzucane im przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

TYMCZASOWY ARESZT

Marcin J. i drugi urzędnik trafili do aresztu na trzy miesiące. Wobec przedsiębiorcy natomiast zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 30 tys. zł, dozór policji i zakaz opuszczania kraju.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec dwóch podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec trzeciego z zatrzymanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 30 tysięcy złotych, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju – wskazuje przedstawiciel działu prasowego prokuratury krajowej.

ŚLEDZTWO W PGKiM KROTOSZYN

Śledztwo prowadzone pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu trwało od kwietnia 2020 roku. Dotyczyło ono żądania i przyjmowania korzyści majątkowych w postaci pieniędzy przez osoby pełniące funkcje publiczne w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Krotoszynie oraz w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Krotoszynie.

 

W toku trwającego od kwietnia 2020 roku śledztwa prokurator ustalił, że dwie osoby pełniące funkcje publiczne żądały i przyjmowały korzyści majątkowe w zamian za korzystne, dla wytypowanych przedsiębiorców, rozstrzyganie przetargów na prace budowlano – remontowe budynków i budowli zarządzanych przez PGKiM w Krotoszynie. Urzędnicy żądali od przedsiębiorców pieniędzy w wysokości 10% wartości kontraktu. Przestępczy proceder trwał od kwietnia 2017 roku – obrazuje prokurator.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE