Reklama

Krotoszyn. Budowa nowego schroniska dla zwierząt. Ile podpisów zebrano?

Opublikowano:
Autor:

Krotoszyn. Budowa nowego schroniska dla zwierząt. Ile podpisów zebrano? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracownicy i wolontariusze związani z krotoszyńskim schroniskiem dla zwierząt przygotowali petycję do burmistrza Krotoszyna o budowę nowego obiektu. Ile podpisów zebrano?

Schronisko dla zwierząt przy ulicy Ceglarskiej w Krotoszynie istnieje od ponad 20 lat. I - mimo starań pracowników i wolontariuszy - nie jest odpowiednim miejscem dla zwierzaków. 

Krotoszyńskie schronisko istnieje w obecnym miejscu od ponad 20 lat a jego cała infrastruktura jest przestarzała - zaczynając od boksów, poprzez pomieszczenia dla psów chorych, pomieszczenia socjalne, media (stałe awarie instalacji elektrycznej, hydraulicznej), kończąc na zdecydowanie za małej liczbie miejsc dla psów i braku miejsca dla kotów - podkreślali pracownicy krotoszyńskiego schroniska. 

Dlatego też zdecydowali się stworzyć petycję do burmistrza Krotoszyna o budowę nowego schroniska. 

W związku z wejściem w życie od stycznia 2023 roku nowego Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 stycznia 2022 roku w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt, będziemy składać PETYCJĘ do Burmistrza Krotoszyna dotyczącą budowy nowego schroniska - wskazywali.

Petycję można było podpisywać w schronisku. W sumie udało się zebrać 1.563 podpisy. 22 listopada petycja wraz ze 151 kartami z podpisami trafiła do burmistrza Krotoszyna. A ten przekazał ją dalej, do Międzygminnego Związku Eko Siódemka".

Petycja, została przekazana przez Burmistrza Krotoszyna, do Związku Międzygminnego Eko Siódemka. W władzach Związku zasiadają wszyscy Burmistrzowie z zrzeszonych Gmin, w tym również Burmistrz Krotoszyna - informują przedstawiciele krotoszyńskiego schroniska. 

Czy władze Eko Siódemki pochylą się nad problemem bezdomnych zwierząt z naszej okolicy? O dalszych losach budowy nowego schroniska będziemy informować na bieżąco.  

Treść petycji do burmistrza Krotoszyna

 

PETYCJA W SPRAWIE:

BUDOWY NOWEGO SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT zapewniającego miejsce dla wszystkich zgłaszanych bezdomnych psów i kotów z terenu, które obsługuje Schronisko.

Na podstawie:

  • Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 stycznia 2022 roku w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt, Dz.U.2022 poz. 175,
  • Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt, Dz.U. 1997 Nr 111 poz. 724 z późn.zm.   
W związku z ogłoszeniem w dniu 26 stycznia 2022 roku nowego Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 stycznia 2022 roku w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt (zwanego dalej: Rozporządzeniem), Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, Oddział w Krotoszynie wnosi o budowę nowego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt (psów i kotów) spełniającego przepisy zawarte w Rozporządzeniu a jednocześnie zapewniającego miejsce dla wszystkich bezdomnych zwierząt z terenu, które obsługuje Schronisko, tj. Gminy Krotoszyn, Gminy Zduny, Gminy Kobylin, Gminy Cieszków, Miasta Sulmierzyce. 

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 11 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt zapobieganie bezdomności zwierząt  i zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gminy. Krotoszyńskie schronisko obsługuje w tym zakresie bardzo duży teren a istniejący obiekt nie jest w stanie pomieścić wszystkich zgłaszanych przez mieszkańców psów. Schronisko nie jest również przystosowane do przyjmowania bezdomnych kotów, które wymagają opieki.

Zgłaszane koty przez mieszkańców gmin zrzeszonych w Związku Międzygminnym Eko Siódemka są obecnie zabezpieczane przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, Oddział w Krotoszynie, które pokrywa koszty ich utrzymania i leczenia. Opieka nad zgłaszanymi kotami z tak dużego terenu należy do zadań własnych każdej gminy i musi być prowadzona systemowo. 

Po wejściu w życie Rozporządzenia w dniu 27 stycznia 2023 roku, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Krotoszynie, działając zgodnie z przepisami, będzie w stanie zabezpieczyć znacznie mniejszą liczbę psów.  Sytuacja ta spowoduje poważny problem związany z wałęsającymi się psami, dla których nie będzie zapewnione miejsce w schronisku. Według wyliczeń Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krotoszynie, od 27 stycznia 2023 roku Schronisko pomieści maksymalnie 19 psów o wadze do 20kg masy ciała, nie posiada natomiast żadnego boksu spełniającego warunki Rozporządzenia dla psów o wadze powyżej 20kg masy ciała. 

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt w art. 11 ust. 3 mówi, iż „ Zabrania się odławiania zwierząt bezdomnych bez zapewnienia im miejsca w schronisku dla zwierząt, chyba że zwierzę stwarza poważne zagrożenie dla ludzi lub innych zwierząt”. Prawidłowa realizacja Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt nie jest możliwa przy obecnej infrastrukturze Schroniska, ponieważ obiekt przyjmuje średnio 160 psów w roku (dane z lat 2019 – 2021). 

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, Oddział w Krotoszynie, jako organizacja, która od lat prowadzi krotoszyńskie Schronisko, apeluje o budowę nowego obiektu, spełniającego warunki Rozporządzenia a jednocześnie zapewniającego miejsce dla co najmniej 150 psów i 30 kotów. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy