Reklama

Krotoszyn. Apteki nie działają w nocy. Starosta namawia do pisania skarg

Opublikowano:
Autor:

Krotoszyn. Apteki nie działają w nocy. Starosta namawia do pisania skarg - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Harmonogram dyżurów aptek w powiecie krotoszyńskim, które powinny być otwarte w nocy, niedziele i święta to w praktyce fikcja. Co można z tym zrobić?

Choć rada powiatu krotoszyńskiego wyznaczyła nocne dyżury aptek, które - z założenia powinny w święta, weekendy i nocami być otwarte cały czas - to tylko fikcja. 

W praktyce większość dyżurujących aptek zamyka się o godzinie 23:00. I to sprawia, że mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego, którzy w środku nocy pilnie potrzebują leku odbijają się od drzwi. 

Głosy o tym, że wyznaczone w harmonogramie apteki nie pełnią nocnych dużurów docierają także do starosty. Przyznaje on jednak, że nic nie może z tym zrobić. 

Władze Powiatu Krotoszyńskiego nie dysponują instrumentami prawnymi pozwalającymi wymusić pełnienie tych „dyżurów” przez apteki wytypowane w harmonogramie dyżurowania w sytuacji, gdy uchybiają one temu obowiązkowi - przyznaje Stanisław Szczotka. 

I podkreśla, że to właściciele aptek ponoszą pełną odpowiedzialność za to, jak funkcjonują ich apteki. 

Starosta informuje, że jeżeli mieszkańcy pójdą w nocy do apteki, która powinna pełnić dyżur, a ta będzie zamknięta, to mogą złożyć w tej sprawie skargę. 

W sytuacji nie respektowania uchwały Rady Powiatu w sprawie „dyżurów”, która uniemożliwia zakup leków w porze nocnej w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy, a także uzyskania niezbędnej porady farmaceutycznej niezadowoleni mieszkańcy mogą złożyć skargę - wskazuje starosta krotoszyński.

Skargę można złożyć do:

  • Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Poznaniu – 61-285 Poznań, ul. Szwajcarska 5, e-mail: wif-sekretariat@poznan.uw.gov.pl,
    Kaliskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej – ul. Korczak 8a/2, 62-800 Kalisz, e-mail: kalisz@oia.org.pl,
  • Rzecznika Praw Pacjenta - Biuro Rzecznika Praw Pacjenta ul. Młynarska 46, 01-171 Warszawa, pocztą elektroniczną na adres: kancelaria@rpp.gov.pl,
  • Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu - adres do korespondencji: 60-309 Poznań, ul. Grunwaldzka 158, e-mail: centrala@nfz-poznan.pl
Jeżeli natomiast skarga zostanie złożona za pośrednictwem tutejszego Starosty, zostanie przekazana zgodnie z właściwością do odpowiedniego organu - wskazują władze powiatu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy