Reklama

Krotoszyn. Apteki są zamknięte w nocy. Mieszkańcy są oburzeni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Krotoszyn. Apteki są zamknięte w nocy. Mieszkańcy są oburzeni - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uchwalony przez władze powiatu krotoszyńskiego harmonogram nocnych i świątecznych dyżurów aptek jest tylko na papierze. W rzeczywistości bowiem apteki w Krotoszynie dyżurują jedynie do godziny 23:00, a przez resztę nocy są zamknięte.

Mimo, że nocne dyżury aptek w Krotoszynie w rzeczywistości pełnione są jedynie do 23:00 - o czym co tydzień informujemy na portalu www.krotoszynska.pl przy okazji informacji na temat tego, która apteka w dany weekend ma dyżur - nie wszyscy o tym wiedzą. Wyjątkiem jest apteka Centrum Zdrowia przy ulicy Mickiewicza w Krotoszynie, która w czasie swojego dyżuru faktycznie otwarta jest przez 24 godziny na dobę. 

Krotoszyn - apteki są zamknięte w nocy

Niestety, w przypadku większości aptek zdarzają się sytuacje,  gdy mieszkańcy Krotoszyna, którzy muszą pilnie wykupić lek, np. dla dziecka - trafiają na zamknięte drzwi. 

Z taką sytuacją spotkał się jeden z mieszkańców Krotoszyna. 

Chciałbym zaczerpnąć informacji, może dotrze ona do kompentenej osoby. Co się stało w Krotoszynie z dyżurami aptek całodobowych. Sytuacja miała miejsce 20 kwietnia o godzinie 6:00 rano. Według wszystkich gwiazd na niebie i ziemi oraz napisie na drzwiach jest informacja że aptek pełni dyżur całodobowy. Apteka owa zamknięta na cztery spusty. Telefon milczy - informuje nas czytelnik. 

I nie kryje oburzenia. 

Czy w naszym cudownym Krotoszynie zmieniły się  zasady aptek dyżurujacych?! Co z dziećmi, co z nagłymi przypadkami gdy potrzebne są leki w nocy? Kto odpowiada, za tak żenujący stan i za przeproszeniem robienie człowieka w potrzebie w konia?! - dopytuje zdenerwowany krotoszynianin. 

Krotoszyn. Nocne dyżury aptek to fikcja

Ta sytuacja nie dotyczy jedynie jednej apteki. W Krotoszynie w rzeczywistości większość aptek pełni "nocne dyżury" jedynie do godziny 23:00. Wyjątkiem jest Centrum Zdrowia przy ul. Mickiewicza, która faktycznie dyżuruje zgodnie z harmonogramem i przez całą dobę.

Wie o tym starostwo, które ustala harmonogramy nocnych i świątecznych prac aptek. W praktyce wygląda to więc tak, że co roku radni powiatowi wyznaczają harmonogram nocnych i świątecznych dyżurów, a aptekarze co roku się temu sprzeciwiają. Wskazując, że nie są w stanie pracować od poniedziałku do piątku i dodatkowo pełnić nocne i świąteczne dyżury. 

My ustalamy dyżury, bo mamy taki obowiązek. A aptekarze nie zgadzają się z tym. Ani w tym roku, ani w poprzednim ani jeszcze wcześniej. I na żadne ustępstwa nie idą - mówi Stanisław Szczotka. 

Powiat krotoszyński nie jest w tej sprawie odosobniony. W wielu sąsiednich powiatach sytuacja jest podobna. 

Publikowanie przez powiat uchwały z pełną świadomością jej niewykonalności, jest wprowadzaniem w błąd wszystkich zainteresowanych pracą aptek. Tym samym jej publikacja generuje kolejne, niepotrzebne konflikty pomiędzy aptekarzami a pacjentami oraz aptekarzami a radnymi - mówił już rok mgr farm. Mariusz Politowicz, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej, szef zespołu ds. dyżurów przy NRA.

Starosta apeluje o zgłaszanie zamkniętych aptek

Starostwo broni się, że rada musi uchwalić plan dyżurów. Jednocześnie nie ma narzędzi do jego egzekwowania. 

Musimy ten harmonogram ustalić. To jest wymóg. Póki ustawodawca nie zdejmie z nas odpowiedzialności ustalania tych harmonogramów, to my nie mamy innej możliwości. Musimy ustalać dyżury - wskazuje starosta. 

Stanisław Szczotka apeluje do mieszkańców, by - w przypadku, gdy trafią na zamknięte drzwi apteki, która powinna dyżurować - informowali o tym. Jednak nie anonimowo, a z imienia i nazwiska. 

Jeżeli przysłowiowy Kowalski pójdzie do apteki, która powinna mieć dyżur, a ta apteka będzie zamknięta, to może do zgłosić. Może zrobić to osobiście do Narodowego Funduszu Zdrowia, lub - jeśli nie chce sam, to może powiadomić mnie, a ja powiadomię Narodowy Fundusz Zdrowia. Ale to nie może być zgłoszenie anonimowe, bo muszę mieć na to dowody - podkreśla starosta krotoszyński. 

Uważacie, że apteki powinny pełnić nocne dyżury, czy jest to niepotrzebne? Mieliście sytuacje, gdy nie mogliście wykupić w nocy leków? Czekamy na Wasze komentarze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy