Reklama

Rząd luzuje obostrzenia. Ale nie w całym kraju

Opublikowano: śr, 21 kwi 2021 13:08
Autor:

Rząd luzuje obostrzenia. Ale nie w całym kraju - Zdjęcie główne

Rząd luzuje obostrzenia w walce z koronawirusem

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia zapowiedział luzowanie obostrzeń. Co z nauką zdalną, restauracjami, fryzjerami czy galeriami?

Reklama

Decyzję na temat obostrzeń podjęto dziś - 21 kwietnia - na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Już wcześniej wszyscy spekulowali – na co możemy liczyć, co otworzą, co zamkną, co ze zbliżającą się majówką? Pytań było wiele – wreszcie mamy odpowiedzi na kilka z nich. 

 

Krotoszyn. Koronawirus. Dla kogo nowe wytyczne rządu?

Odnotowanych zachorowań na koronawirusa mamy w ostatnich dniach coraz mniej. W poniedziałek było 7 283, wczoraj 9 246, a dziś 13 926. Choć różnie to bywa w poszczególnych regionach i województwach. Dlatego wiele mówiło się o luzowaniu obostrzeń – ale regionalnie.

Ostatecznie minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej, że luzowanie obostrzeń odbędzie się w 11 województwach. W pozostałych 5 - w tym w Wielkopolsce - zostają utrzymane dotychczasowe zasady bezpieczeństwa. 

Chcieliśmy wyodrębnić te województwa, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, a w pozostałych województwach wprowadzić pewne luzowania - mówił na konferencji Minister Zdrowia, Adam Niedzielski. 

Najtrudniejsza sytuacja jest w Wielkopolsce, województwie śląskim, dolnośląskim, łódzkim i opolskim. I w tych województwach obostrzenia nie są luzowane. 

Widzimy wyraźny spadek jeżeli chodzi o średnią liczbę zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców we wszystkich regionach. Ale nadal mamy regiony, gdzie ta liczba jest wysoka. To przede wszystkim województwo śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie.  Na drugim biegunie mamy województwa, gdzie ta sytuacja wydaje się być stosunkowo lepsza - podlaskie, podkarpackie i województwo warmińsko-mazurskie - wyliczał Adam Niedzielski.

Krotoszyn. Koronawirus. Co ze szkołami?

To, na co czekała większość z nas – to informacja o tym, co będzie ze szkołami. Przywrócenie edukacji – to jak już podkreślał minister zdrowia Adam Niedzielski - priorytet. Po przerwie – polegającej na nauczaniu zdalnym – od poniedziałku 19 kwietnia do placówek wróciły przedszkolaki i podopieczni żłobków.

A co z powrotem na stacjonarne zajęcia dzieci z klas I-III szkół podstawowych? Kilka dni temu minister edukacji Przemysław Czarnek precyzował, że ma nadzieję na wznowienie lekcji dla tych roczników od poniedziałku – 26 kwietnia. Czy tak będzie? Czy klasy I-III w podstawówkach wracają od poniedziałku do szkół?

Niestety, w Wielkopolsce - która jest jednym z 5 województw, w których utrzymano dotychczasowe obostrzenia - nie. W pozostałych województwach najmłodsi wrócą do szkół. 

Utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia w województwach: śląskim, dolnośląskim,wielkopolskim,łódzkim i opolskim. W pozostałych 11 województwach przywracamy edukację hybrydową w klasach I - III. Od najbliższego poniedziałku.  - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej, Adam Niedzielski – minister zdrowia. 

Krotoszyn. Koronawirus. Co z handlem?

Drugim mocno doskwierającym nam obostrzeniem są pozamykane wielkopowierzchniowe sklepy np. meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m2, podobnie jak centra i galerie handlowe. Co w tym temacie postanowił rząd? W kwestii odmrażania gospodarki i otwierania sklepów nic się nie zmieniło w całym kraju. Nadal galerie i wielkopowierzchnowe sklepy pozostają zamknięte. 

 

CZYTAJ TAKŻE:Koronawirus. Nowy harmonogram szczepień

 

Krotoszyn. Koronawirus. Co z branżą beauty?

Branża beauty – czyli salony kosmetyczne, fryzjerskie – borykają się z problemami od początku pandemii. A to są otwierane, a to znowu zamykane. Obecnie nie mogą świadczyć usług. Czy będą mogły wreszcie wznowić pracę i przyjmować klientów?  Tak, ale nie w całym kraju. W powiecie krotoszyńskim branża kosmetyczna i urodowa nadal jest zamrożona. 

Rząd nie zdecydował się na jej otwarcie w 5 województwach (śląskim, dolnośląskim,wielkopolskim,łódzkim i opolskim).

W pozostałych województwach od 26 kwietnia przywracamy funkcjonowanie salonów urody, zakładów fryzjerskich i zakładów kosmetycznych - mówił Adam Niedzielski.

Krotoszyn. Koronawirus. Co z restauracjami i hotelami?

Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla właścicieli branży gastronomicznej i hotelarskiej. Nadal zamknięte pozostaną hotele, restauracje oraz siłownie. To oznacza, że z majówki nici. Rząd pominął te branże podczas dzisiejszej konferencji prasowej i nawet w 11 województwach, w których poluzowano zasady bezpieczeństwa - restauracje, hotele i siłownie pozostają zamknięte.  

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.