Reklama

Masz objawy wskazujące na COVID-19, ale nie masz co do nich pewności?

Opublikowano:
Autor:

Masz objawy wskazujące na COVID-19, ale nie masz co do nich pewności? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus Sposobem potwierdzenia bądź wykluczenia obecności koronawirusa w organizmie, jest wykonanie testu. Na takie badanie może nas np. skierować lekarz rodzinny. Na co zwrócić uwagę? Co może lekarz?

Od kilku dni męczy Cię gorączka, kaszel i duszności, więc w dobie pandemii COVID-19, zapala ci się żarówka i zaczynasz podejrzewać u siebie koronawirusa. Dla pewności oraz bezpieczeństwa własnego a także najbliższych stwierdzasz - lepiej zrobić test. Można do tego podejść w dwojaki sposób. Udać się prywatnie do centrum medycznego, gdzie takie badanie wykonają i za usługę skasują około 400 zł albo kontaktujemy się z lekarzem rodzinnym, który może wystawić skierowanie na testy na obecność Sars-Cov-2.

 

Jak wskazują przedstawiciele Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, lekarze rodzinni otrzymali z Ministerstwa Zdrowia, dokładne schematy postępowania w przypadku kierowania pacjentów na testy na obecność Sars-Cov-2 i postępowania w przypadku podejrzenia Covid-19.

 

Zgodnie z wytycznymi, gdy do lekarza POZ zgłosi się pacjent samodzielny z objawami infekcji, ale lekarz nie stwierdzi objawów kwalifikujących do skierowania na badanie w kierunku SARS-COV-2 (nie występują wszystkie cztery objawy), wtedy umawia następną teleporadę w ciągu 3-5 dni od pierwszej wizyty. Zlecenie wykonania testu podczas pierwszej teleporady jest możliwe tylko w przypadku wystąpienia wszystkich czterech objawów covid-19, a więc temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszność, utrata węchu lub smaku – wyjaśnia Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Z kolei jeśli podczas drugiej teleporady lekarz POZ nie stwierdzi objawów spełniających kryteria skierowania na badanie w kierunku SARS-CoV-2, może umówić wizytę osobistą w POZ. Podczas wizyty osobistej, po zbadaniu pacjenta, lekarz może (jeśli uzna to za konieczne) zlecić wykonanie badania w kierunku SARS-CoV-2. 

 

Natomiast, gdy lekarz POZ, podczas drugiej teleporady, stwierdzi objawy kwalifikujące do zlecenia badania w kierunku SARS-COV-2, zleca test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl oraz przekazuje pacjentowi informację o drive thru, w których można wykonać badanie. Nie ma tu mowy o konkretnym miejscu. Pacjent powinien otrzymać informację o możliwościach, czyli adresy punktów pobrań w pobliżu miejsca zamieszkania - zaznacza Marta Żbikowska-Cieśla.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE