Reklama

Kobylin. Oświetlenie uliczne będzie częściowo wyłączone. Wszystko przez ceny prądu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: FB Tomasza Lesińskiego

Kobylin. Oświetlenie uliczne będzie częściowo wyłączone. Wszystko przez ceny prądu - Zdjęcie główne

foto FB Tomasza Lesińskiego

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W gminie Kobylin - podobnie jak w innych samorządach - władze borykają się z wysokimi cenami energii elektrycznej. I muszą szukać oszczędności.

W tym roku cena za energię elektryczną w gminie Kobylin wzrosła o ponad 2 mln zł w porównaniu do roku ubiegłego. 

W lipcu  podpisaliśmy umowę z dostawcą energii – firmą Renpro. Gmina musi organizować przetarg na zakup prądu, robi to dla wszystkich podległych jednostek, sal wiejskich, budynków oraz oświetlenia ulicznego. Oferta Renpro była najkorzystniejsza, ze wszystkich złożonych, ale dla gminy bardzo wysoka. Łączna kwota zamówienia opiewa na 2.761.668,08 zł. Dla porównania, z poprzednim dostawcą w analogicznym okresie wartość umowy wynosiła 659.564,46 zł. Zatem widać, że wzrost jest znaczny - informuje Tomasz Lesiński, burmistrz Kobylina. 

Władze gminy Kobylin szukają więc oszczędności, by zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Największe koszty generuje oświetlenie uliczne i to właśnie na nim będą cięcia. Tomasz Lesiński podkreśla jednak, że nie wyłączy oświetlenia w całej gminie. 

Stoimy przed ogromnym wyzwaniem i nie ma wątpliwości co do tego, że musimy poszukać oszczędności. Już to robimy w naszych jednostkach. Niestety, naszym największym kosztem jest oświetlenie uliczne i tu musimy znaleźć rozwiązanie. Na pewno nie będzie tak, jak w innych gminach, że całkowicie wyłączymy oświetlenie. Na chwilę obecną myślimy o częściowym ograniczeniu - wskazuje Tomasz Lesiński. 

Lampy uliczne na pewno będą świecić przy przejściach dla pieszych, skrzyżowaniach i w newralgicznych punktach. Gdzie zostaną wyłączone? To jest w tej chwili sprawdzane. Urzędnicy jeżdżą po wsiach i mieście i decydować, które lampy nie są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa. 

Już odbyliśmy wstępne rozmowy z przedstawicielami firmy Enea Oświetlenie sp. z o.o., która oświetlenie uliczne ma w zarządzie. Omówione zostały kwestie kosztów ewentualnego wyłączania lamp i krótszego okresu świecenia. Trzeba mieć świadomość, że każda zmiana godziny, czyli zmiana na zegarze sterującym lampami rodzi koszty - mówi burmistrz Kobylina. 

Przestawienie zegarów na terenie całej gminy to koszt około 40 tys. zł. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy