Reklama

Jak poprawnie wypełnić wniosek o prawo jazdy

Opublikowano:
Autor:

Jak poprawnie wypełnić wniosek o prawo jazdy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Żmudne godziny nauki teorii i przepisów drogowych. Następnie trudny egzamin teoretyczny i stresujący egzamin praktyczny w samochodzie. Zanim jednak będziesz mógł podejść do egzaminów i zawalczyć o prawo jazdy, czekają na Ciebie formalności. Aby w ogóle rozpocząć kurs na prawo jazdy, trzeba m.in. przejść odpowiednie badania lekarskie potwierdzające nasz stan zdrowia. Dodatkowo należy także wypełnić i przedstawić wniosek o wydanie prawa jazdy.

Kiedy i gdzie należy złożyć wniosek o prawo jazdy?

Wbrew pozorom, wniosek o wyrobienie prawa jazdy nie jest składany już po pomyślnym zdaniu państwowych egzaminów. Jest to dokument wypełniany i dostarczany jeszcze przed zapisaniem się na kurs szkoleniowy. Dlaczego? Obowiązkiem przyszłego kierowcy jest posiadanie aktualnego Profilu Kandydata na Kierowcę. Aby został on utworzony, należy wypełnić wniosek o prawo jazdy i dostarczyć do Wydziału Komunikacji. Nie ma ograniczenia czasowego – ważne, by zrobić to przed rozpoczęciem szkolenia. Proces tworzenia Profilu Kandydata na Kierowcę trwa 2 dni od momentu, kiedy złożysz wniosek o wyrobienie prawa jazdy. 

Wniosek o prawo jazdy nie musi być złożony do Wydziału Komunikacji osobiście. Szkoły jazdy czasami oferują możliwość załatwienia wszelkich formalności za kursanta. Wówczas trzeba osobie odpowiedzialnej za dostarczenie wniosku wystawić odpowiednie pełnomocnictwo. Niestety, takie działanie i złożenie w naszym imieniu wniosku kosztuje dodatkowo 17 zł – tyle wynosi opłata skarbowa. 

Jak wypełnić wniosek o wyrobienie prawa jazdy?

Sam wzór wniosku o prawo jazdy jest dostępny w każdym Wydziale Komunikacyjnym. Możesz więc udać się do tego który jest przypisany do Twojego zameldowania i pobrać fizyczny egzemplarz. Istnieje również możliwość pobrania go ze strony obywatel.gov.pl – dostępny tam formularz jest zgodny z tymi obowiązującymi w Wydziałach Komunikacji. Wystarczy go wydrukować i dostarczyć do lokalnego urzędu z odpowiednimi dokumentami. To jest kolejny dodatkowy koszt po zakupie pojazdu zaraz obok zakupu polisy OC samochodu czy opłaty rejestracyjnej. Wniosek o wydanie prawa jazdy to nie wszystko, trzeba dołączyć także: 

  • dowód uiszczenia wpłaty za wydanie prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej – 100,50 zł,
  • zaświadczenie lekarskie,
  • orzeczenie psychologa o zdolności do prowadzenia pojazdów,
  • aktualna i kolorowa fotografia w wymiarach 3,5 x 4,5 cm,
  • oświadczenie o zapoznaniu się z art. 233 KK. 
Jak wypełnić sam formularz? Jest on podzielony na sekcje oznaczone literami od A do I. Nie wszystkie wypełnia przyszły kursant. Jeśli składasz wniosek o wydanie prawa jazdy kategorii B, wypełnij: 

  • Część A – swoimi podstawowymi danymi, takimi jak imię, nazwisko czy numer PESEL,
  • Część C – zaznacz “wydanie prawa jazdy” oraz wybierz odpowiednią kategorię, czyli B,
  • Część F – jeżeli chcesz otrzymać dokument pocztą, tutaj musisz wypełnić odpowiednie pole i dołączyć dowód wpłaty,
  • Część G – należy zaznaczyć pola od 1) do 6).
Pozostałe części wniosku wypełnia urząd. Gdy już zdasz egzaminy, na wydanie prawa jazdy będziesz czekał około 14 dni.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE