Reklama

Gwiazda Betlejemska pierwszy raz od 800 lat. Gdzie i o której oglądać?

Opublikowano:
Autor:

Gwiazda Betlejemska pierwszy raz od 800 lat. Gdzie i o której oglądać? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś, 21 grudnia 2020 r. – po raz pierwszy od 800 lat – będziemy mogli oglądać Gwiazdę Betlejemską, czyli tzw. Wielką Koniunkcję Jowisza i Saturna.

Gwiazda Betlejemska to Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna, która tworzy na niebie jeden, bardzo jasny punkt. Już dziś – 21 grudnia 2020 r. - planety będą oddalone od siebie o zaledwie 0,1 stopnia, dzięki czemu z Ziemi będą widoczne jako jeden, świetlisty punkt.

 

 

Gwiazda Betlejemska na niebie widywana jest bardzo rzadko. Ostatni raz to zjawisko można było oglądać w 1226 roku. Bo choć w 1623 roku także doszło do Wielkiej Koniunkcji Jowisza i Saturna, to miało to miejsce za dnia i planet nie dało się dostrzec.

 

Gwiazda Betlejemska – według Biblii – doprowadziła Mędrców ze Wschodu do miejsca narodzin Jezusa w Betlejem.

 

 

Gwiazda Betlejemska – gdzie i kiedy oglądać?

 

 

Gwiazdę Betlejemską, czyli koniunkcję dwóch największych planet Układu Słonecznego będziemy mogli obejrzeć ok. godzinę po zachodzie słońca, nieco powyżej horyzontu, patrząc na południowy zachód.

 

Jeżeli jednak pogoda nie pozwoli na jej oglądanie – nic straconego. Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna będzie widoczna aż do piątku 25, grudnia.

 

Warto więc po zachodzie słońca patrzeć w niebo, gdyż takie zjawisko może już za naszego życia nie wystąpić. Na kolejną Gwiazdę Betlejemską trzeba będzie czekać aż do 2080 roku, a później – aż do 2400 roku.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE