Staramy się zdrowo odżywiać. Dbamy o zdrowe zęby, piękne włosy i o to by zawsze się dobrze czuć. Rzadziej myślimy jednak o naszym wnętrzu. Kobiety najczęściej nie zdają sobie sprawy jak ważne jest by dbać równie mocno o zdrowie intymne. A ty kiedy ostatnio byłas u ginekologa?
Pierwsza wizyta
Większość kobiet unika wizyty u ginekologa do momentu, aż nie zachorują. A nawet wtedy często bagatelizujemy objawy, myślimy, że samo minie, albo że domowe sposoby są najlepsze. Wiele kobiet pierwszą wizytę u tego specjalisty zalicza przy okazji ciąży. A niesamowicie ważne jest by dbać o zdrowie intymne na co dzień. Jest wiele chorób, które są łatwe do wyleczenia ale zdiagnozowane na wczesnym etapie.Szukasz dobrego ginekologa w Rzeszowie? Kiedy należy pomyśleć o pierwszej wizycie? Optymalnie byłoby gdyby miało to miejsce po rozpoczęciu miesiączkowania lub zaraz przed planowanym rozpoczęciem współżycia. I tak, pierwsza wizyta jest wielkim wydarzeniem w życiu dziewczynki oraz prawdopodobnie powodem do dużego stresu. W końcu to lekarz, który bada te najbardziej intymne części naszego ciała. Jednak nie ma się czego bać. Jeśli tylko trafi się na odpowiednią osobę taka wizyta będzie przebiegała w bardzo przyjaznej atmosferze. Lekarz odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości, oraz zrobi podstawowe badania. Lekarz ginekolog jest profesjonalistą.
Choroby intymne
Najczęściej jednak zdarza się, że do ginekologa trafiamy kiedy pojawiają się niepokojące objawy. Na co zwrócić uwagę?- Pieczenie lub swędzenie miejsc intymnych,
- Brak miesiączki lub bardzo nieregularne cykle,
- Miesiączki bardzo obfite,
- Ból w podbrzuszu,
- Upławy,
- Brak objawów dojrzewania, brak owłosienia łonowego czy zaburzony rozwój piersi lub sutków,
- Nagle powiększona łechtaczka.
Wizyta z mamą?
Prawdą jest, że do 16 roku życia dziecko nie ma prawa decydować o zdrowiu czy podjęciu leczenia. Tak więc każda wizyta u lekarza powinna się odbywać przy obecności rodzica. Mając 16 lat możesz już sama iść do ginekologa, ale lekarz nie ma prawa bez zgody rodzica przepisać ci tabletek antykoncepcyjnych i dopiero po ukończeniu 18 lat jesteś w pełni autonomiczną jednostką w świetle prawa. Pierwsza wizyta może być znośniejsza w obecności mamy, która również z pewnością miała już kontakt z ginekologiem. Jeśli jednak czujesz się zawstydzona w trakcie badania poproś mamę by opuściła na chwile gabinet. Jednocześnie ginekologa obowiązuje tajemnica lekarska i fakt czy jesteś dziewicą czy nie pozostaje między tobą a twoim lekarzem.Dla dziewczynek, które nie skończyły 18 lat dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u ginekologa dziecięcego. Posiada on odpowiednie przygotowanie i podejście do opieki nad młodszymi pacjentkami. Również bardziej komfortowa może być wizyta u kobiety ginekologa. Chociaż to panowie uchodzą za delikatniejszych diagnostów. Warto zasięgnąć opinii koleżanek, siostry, kuzynki czy mamy by wybrać najlepszego lekarza.
Jak się przygotować do wizyty?
Koniecznie zabierz ze sobą dokumenty. Jeśli jest to wizyta na NFZ, potrzebny będzie dowód tożsamości lub chociaż legitymacja szkolna czy studencka. Jeśli wizyta jest prywatna, potrzebny będzie dokument potwierdzający numer PESEL pacjentki. Przed wizytą należy koniecznie zadbać o higienę intymną, oraz czystą bieliznę. W nowoczesnych gabinetach istnieje możliwość skorzystania z bidetu lub nawilżanych chusteczek, a przed wejściem na fotel można się tam rozebrać i założyć specjalny fartuszek.Do ginekologa nie idź w trakcie trwania miesiączki. Musisz natomiast zapamiętać datę rozpoczęcia tej poprzedzającej badanie. Równie ważne jest byś wiedziała jak długo trwają twoje cykle, czy są bolesne i czy krwawienie jest obfite czy raczej skąpe, szczególnie jeśli cierpisz na bardzo nieregularne okresy. Ginekolog zapyta również czy rozpoczęłaś już współżycie seksualne, oraz czy byłaś już w ciąży.
Antykoncepcja
Nie jest tajemnicą, że to właśnie lekarza ginekologa prosimy o zapisanie antykoncepcji hormonalnej. Do wyboru jest wiele opcji jak pigułki, krążki czy plastry. Można również zasięgnąć jego opinii na temat antykoncepcji dostępnej bez recepty oraz metod planowania ciąży. Przed przepisaniem jakichkolwiek środków hormonalnych lekarz musi przeprowadzić szczegółowy wywiad. Ważna jest ocena stanu zdrowia pacjentki, czy w rodzinie występowały nowotwory czy choroby serca. Zaleci również badanie krwi w celu oceny poziomu konkretnych hormonów w organizmie pacjentki.Pierwsze tabletki czy plastry mogą okazać się nietrafione. Czasem mimo szczegółowego badania pigułki powodują u kobiety mdłości, bóle głowy, bóle piersi lub wzrost wagi czy opuchliznę. Nie należy się zniechęcać, ponieważ na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów tabletek i czasem wymaga to znalezienia tej odpowiedniej dla konkretnej osoby.