Reklama

Fotowoltaika - własny prąd do domu?

Opublikowano:
Autor:

Fotowoltaika - własny prąd do domu? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Panele oraz instalacje fotowoltaiczne stają się coraz powszechniejszym źródłem dostarczania energii elektrycznej do gospodarstw domowych, rolnych czy firm.

Pozwalają w znacznym stopniu zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Zanim jednak zdecydujemy się na zainwestowanie w ogniwa fotowoltaiczne warto zapoznać się z poszczególnymi rodzajami systemu.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje paneli fotowoltaicznych – monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe. Największą wydajnością cechują się pierwsze z nich, a do ich produkcji wykorzystuje się pojedyncze kryształki krzemu.

- Ze względu na ich wysoką wydajność, panele fotowoltaiczne monokrystaliczne są dobrym wyborem, gdy mamy do czynienia z ograniczoną powierzchnią. Najlepiej sprawują się one w warunkach silnego nasłonecznienia – zwracają uwagę specjaliści dodając, że do zalet paneli monokrystalicznych zalicza się także ich odporność na nieprzyjazne warunki atmosferyczne oraz trwałość.

Zaś wadą są ceny wyższe niż w przypadku paneli polikrystalicznych. Te zaś w opinii fachowców, bardziej nadają się w przypadku naszej szerokości geograficznej.

- Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne są wydajniejsze od paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych w warunkach gorszego nasłonecznienia czy promieniowania rozproszonego – wyjaśniają specjaliści.

A co z panelami cienkowarstwowymi?

- Mają stosunkowo niską cenę, która niestety idzie w parze z niższą wydajnością. Dodatkowo wymagają wykorzystania droższych inwerterów solarnych. Cechuje je również krótka żywotność – wyliczają fachowcy.

Ponadto panele fotowoltaiczne cienkowarstwowe są mniej wrażliwe na zmiany temperatury, dlatego latem pomimo nagrzewania się, ich efektywność nie ulega gwałtownej zmianie.

 Uwaga - nowa ulga termomodernizacyjna

To świetna informacja dla właścicieli domów, którzy zainstalowali panele fotowoltaiczne. Mogą oni – rozliczając się z fiskusem z dochodów za ub. rok – skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Ale uwaga – odliczenie z tytułu podjętej inwestycji nie może przekraczać 53.000 zł. Obejmować może maksymalnie okres 3 lat począwszy od końca roku, w którym inwestycja zaczęła być realizowana. Z odliczenia skorzystać można w PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Warto dodać, że w przypadku małżonków limit 53.000 zł dotyczy każdego z nich z osobna. Jeżeli nieruchomość posiada dwóch współwłaścicieli, którzy razem zdecydowali się przeprowadzić termomodernizację, każdy z nich ma możliwość odliczenia poniesionych wydatków do wysokości 53 tys. zł. Podatnik nie może odliczyć wydatków na termomodernizację w tej części, w której w rzeczywistości ich nie poniósł (bo np. zostały mu zwrócone). Dotyczy to sytuacji, w której termomodernizacja została dotowana przez wojewódzki lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Odliczenie od dochodu dotyczy wydatków na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostały ustalone w wykazie - rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2489).Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE