Reklama

Dziś tabaka ma swoje święto

Opublikowano:
Autor:

Dziś tabaka ma swoje święto - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 17 lipca przypada Ogólnopolski Dzień Tabaki. Obchodzony jest na okoliczność powstania w Polsce pierwszej fabryki tabaki, co miało miejsce w 1704 roku, kiedy to przywilej na jej produkcję otrzymał magistrat Sandomierza, od Augusta II.

Jak legenda niesie, dawniej, gdy rybacy wypływali na morze, pragnąc zapalić papierosa, sami musieli je skręcać z liści tytoniu. Jednak ze względu na silny wiatr, często nie mogli takiej fajki odpalić. Zaczęli więc kruszyć liście i proch z nich wciągać nosem. Tak zaczęła się historia tabaki.

 

Zaś karty historii donoszą, że jako pierwsi, tabakę mieli zażywać Indianie, długo przed przybyciem Europejczyków na ich ziemię. W Polsce natomiast moda na sproszkowany tytoń zażywany przez nos rozpowszechniła się na początku XVII wieku. Obecnie w Polsce organizowane są Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki. Osoba zażywająca tabakę to - tabaczarz lub tabacznik.

 

W Polsce setki lat temu, zażywanie tabaki stało się tradycją Kaszubów. Mówi się, że nic tak nie łączy ludzi na Kaszubach, jak tabaka. Tabaka w ich regionie często nazywana jest „kaszubską fajką pokoju” a poczęstowanie nią drugiej osoby i wspólne zażycie, jest symbolem szacunku oraz zgody. W przeszłości na Kaszubach częstował nią również kapłan w czasie mszy.

 

Trzeba jednak pamiętać, że tabaka nie jest nieszkodliwą używką. Jej zażywanie wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi oraz dolegliwościami zdrowotnymi, które wynikają z dostarczania do organizmu nikotyny, a także podrażnienia śluzówki dróg oddechowych. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE