Reklama

Dziś święto Konstytucji 3 Maja

Opublikowano:
Autor:

Dziś święto Konstytucji 3 Maja - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiązanki kwiatów są dziś składane w miejscach pamięci na terenie całego powiatu krotoszyńskiego. Wszystko to dla uczczenia pierwszej konstytucji uchwalonej w nowożytnej Europie.

Dziś przypada 228 rocznica przyjęcia przez Sejm Wielki dokumentu w którym obywatelom Rzeczpospolitej Obojga Narodów zagwarantowano wiele progresywnych wówczas tez, m.in. zrównano mieszczan i szlachtę, zapewniono ochronę chłopom, swobodę wyznania, powołano dwuizbowy parlament i zniesiono liberum veto.

Niestety, wprowadzenie tych postanowień w życie nie było już takie łatwe. Zaledwie rok później, w 1792 roku wybuchła wojna polsko-rosyjska, zwana również wojną w obronie Konstytucji 3 Maja, którą zakończyła się klęska Rzeczpospolitej. Rok później dokonał się II rozbiór Polski. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku 3 maja został oficjalnie ustanowiony świętem narodowym, obchodzonym jako jedno z najważniejszych w ciągu roku jeszcze w czasach międzywojenny.

W okresie PRL z uwagi na idee wolnościowe i wyzwoleńcze majowej konstytucji obchodzenie święta było zabronione. Polacy świętują je oficjalnie od 1981 roku. Na ponowne oficjalne ustanowienie Święta Narodowego Trzeciego Maja trzeba było poczekać do 1990 roku. Tym samym Polakom przybył kolejny dzień wolny od pracy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE