Reklama

Dziś ostatni dzień lata. Od jutra można liczyć spadające liście.

Opublikowano:
Autor:

Dziś ostatni dzień lata. Od jutra można liczyć spadające liście. - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Początek najcieplejszej pory roku w 2020, przypadł na poniedziałek, 22 czerwca. Ta będzie trwać równo 3 miesiące, bo jutro przychodzi jesień.

Letni okres to czas, na który czekają chyba wszyscy. Najmłodsi, bo kończy się „buda” i zaczyna permanentna laba edukacyjna, a dla tych nieco starszych, to lato wiąże się z końcem wyczekiwania na upragniony letni urlop.

 

Data początku i końca kalendarzowe lata jest zawsze stała. Granice astronomicznego lata są wyznaczone przez moment przesilenia letniego oraz równonocy jesiennej. Przesilenie letnie to najdłuższy dzień w ciągu roku. W 2020 r. przesilenie miało miejsce 21 czerwca, dzień trwał przez 16 godzin i 46 minut. Równonoc jesienna ma miejsce, gdy długość dnia i nocy jest taka sama. W 2020 r. równonoc jesienna wypada 22 września. Oznacza to, że w bieżącym roku koniec lata kalendarzowego i astronomicznego przypadnie na ten sam dzień - 22 września. Zaś wraz z nastaniem 23 września, rozpocznie się jesień, która będzie trwać niemal do Świąt Bożego Narodzenia (21 grudnia).

 

Letnie ciekawostki:

Słowo „lato” pochodzi od prasłowiańskiego lěto, które można przetłumaczyć, jako „najcieplejsza pora roku”. Co ciekawe, z tego określenia wywodzi się także pojęcie „roku”. Pierwotnie liczono go od jednego do drugiego lata.

 

Letni upał powoduje, że żelazo, z którego skonstruowana jest słynna Wieża Eiffla znajdująca się w stolicy Francji, rozszerza się, dzięki czemu atrakcja jest wyższa o około 10 centymetrów.

 

Naukowcy badają różne dziwne rzeczy związane z latem. Jeden z eksperymentów miał na celu ustalenie ilości kłamstw w stosunku do pory roku. Wyszło, że mężczyźni kłamią podczas lata znacznie częściej niż w innym czasie. Sprzyjają temu kuso ubrane kobiety na plaży i w miastach oraz tzw. wakacyjne przygody.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE