Reklama

Dziś Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień w roku. Skąd się wziął?

Opublikowano:
Autor:

Dziś Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień w roku. Skąd się wziął? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Blue Monday przypada obecnie na trzeci poniedziałek stycznia. Przyjmuje się, że to najbardziej depresyjny dzień w roku. Jednak, biorąc pod uwagę wątpliwości choćby naukowców, teorię o tym dniu można uznać za propagandowy fake news.

Przyjmuje się, że pojęcie Blue Monday wymyślił Cliff Arnal, brytyjski psycholog, korepetytor i oficjalnie były współpracownik Uniwersytetu w Cardiff. Datę miał wyznaczyć kilkanaście lat temu na podstawie wzoru matematycznego, który uwzględnia czynniki meteorologiczne (krótki dzień, mała ilość promieni słonecznych), psychologiczne (niedotrzymanie postanowień noworocznych, niski poziom motywacji) i ekonomicznych (mało pieniędzy po świętach Bożego Narodzenia, długi).

Wprawdzie Blue Monday uchodzi za najbardziej depresyjny dzień w roku, to biorąc pod uwagę wątpliwości choćby naukowców, teorię o tym dniu można uznać za propagandowy fake news.

Warto jednak przy okazji Blue Monday mówić o chorobie, jaką jest depresja. 

Depresja. Co to za choroba?

Depresja to ciągle choroba i wstydliwa, i zbywana, a nierzadko lekceważona – nie tylko przez chorego, ale też przez jego otoczenie. Może to przez to, że często słyszymy albo i sami mówimy w chwilach smutku, jakiegoś przytłoczenia codziennością – że mamy depresję. Oczywiście może tak być, ale depresja to nie zwykły smutek, żal czy przygnębienie – po którym jednak odzyskujemy tzw. radość i energię. Depresja to brak chęci do czegokolwiek -  do działania, do pracy, do zabawy, do spotkań z innymi. To wręcz izolacja nawet od bliskich. To brak zainteresowania czymkolwiek – bywa, że choremu nie chce się nawet wziąć przysłowiowej kąpieli. I niestety depresja - według statystyk WHO – czyli Światowej Organizacji Zdrowia – jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. A eksperci mówią wprost - depresja jest jak grypa, może dotknąć każdego z nas. 

Depresja. Objawy

Wyróżnia się trzy rodzaje depresji:  łagodną, umiarkowaną i ciężką.

Do podstawowych objawów klinicznych pierwszego epizodu depresyjnego należą: 

 • obniżony nastrój (smutek, przygnębienie),
 • utrata zainteresowania działaniami (zobojętnienie emocjonalne, niezdolność do przeżywania przyjemności), 
 • osłabienie energii (szybsze męczenie się i utrzymujące się uczucie zmęczenia). 
Liczne, ale mniej typowe objawy depresji to:

 • zaburzenia snu,
 • obniżenie libido,
 • myśli samobójcze,
 • problemy z koncentracją uwagi,
 • utrata wiary w siebie,
 • nieadekwatne poczucie winy,
 • spowolnienie psychoruchowe,
 • wzmożony lub zmniejszony apetyt, który prowadzi do zauważalnych zmian w masie ciała.
Możemy też odczuwać nadmierny lęk, kołatanie serca, duszności, drżenie ciała, zawroty głowy, na które nie ma medycznego wyjaśnienia.

Depresja. Leczenie 

Depresja wymaga specjalistycznej pomocy. Konieczna jest konsultacja psychiatryczna i psychologiczna. Wcześnie postawiona diagnoza daje możliwość podjęcia właściwego leczenia. Głównym celem leczenia jest obniżenie nasilenia objawów depresyjnych, przywrócenie optymalnego poziomu funkcjonowania i zapobieganie nawrotom.

Obecnie najbardziej skuteczne metody leczenia depresji polegają na równoległym stosowaniu farmakoterapii (leki przeciwdepresyjne) i psychoterapii (oddziaływań psychologicznych). Ważne jest również zrozumienie otoczenia i akceptacja najbliższych. Bo depresji mogą towarzyszyć myśli samobójcze. Chory ma bowiem zmieniony osąd o siebie i o rzeczywistości. Warto wiedzieć, że myśli samobójcze w depresji świadczą o jej krańcowym nasileniu. Zazwyczaj poprzedzane są wystąpieniem myśli rezygnacyjnych. 

Depresja. Na co zwrócić uwagę? 

Depresja jest chorobą którą, należy bezwzględnie leczyć. Dlatego skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważasz u siebie – lub u swoich bliskich - objawy depresji. Wspieraj osoby w depresji z twojego najbliższego otoczenia. I pamiętaj - leczenie jest długotrwałe, dlatego bardzo ważna jest współpraca z lekarzem i przestrzeganie zaleceń.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy