Reklama

Dodatek energetyczny i zmiany w dodatku węglowym. Jeden adres - jeden dodatek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dodatek energetyczny i zmiany w dodatku węglowym. Jeden adres - jeden dodatek - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sejm przyjął ustawę o wsparciu odbiorców ciepła. Z jednej strony, zmienia ona zasady wypłaty dodatku węglowego, a z drugiej rozszerza zakres wsparcia na osoby, które ogrzewają domy drewnem, LPG, pelletem lub olejem opałowym. Teraz ustawa o wsparciu odbiorców ciepła trafi do Senatu.

Dodatek węglowy w wysokości 3.000 zł przysługuje gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. Wszystkie te urządzenia muszą być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem. Co istotne - w składzie opału musi być co najmniej 85% węgla kamiennego. 

3.000 zł w ramach dodatku węglowego przysługuje osobom, które mają miejsce zamieszkania i przebywają na terytorium Polski. Co ważne - źródło ogrzewania musi być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). 

Dodatek węglowy: jeden adres - jeden dodatek

Sejm zmienił jednak zasady wypłaty dodatku węglowego. Do tej pory dodatek węglowy miał być wypłacany w wysokości 3.000 zł na jedno gospodarstwo domowe. Jeżeli w jednym domu mieszkały dwie rodziny - każda z nich miała otrzymać osobny dodatek. Teraz Sejm zdecydował jednak o zmianie zasad. Jeden dodatek ma przysługiwać na jeden adres, bez względu na liczbę rodzin zamieszkujących w danym domu.

Sejm wydłużył także termin wypłaty dodatku węglowego z 30 do 60 dni. 

Dodatek energetyczny - ile pieniędzy przysługuje?

Wczoraj (2 września) posłowie pochylili się także nad projektem ustawy o wypłacie dodatków dla osób wykorzystujących inne źródła ogrzewania. Zdecydowano wypłacie dodatku energetycznego dla osób ogrzewających drewnem, gazem, pelletem i olejem opałowym. 

Wysokość dodatków energetycznych:

  • gaz LPG - 500 zł
  • drewno kawałkowe - 1.000 zł
  • kotły olejowe - 2.000 zł
  • biomasa - 3.000 zł
By otrzymać dodatek energetyczny, dane źródło ogrzewania musi być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy