Reklama

Reklama

Diabelski kamień – poznaj jego historię!

Opublikowano: czw, 13 sie 2020 14:00
Autor:

Diabelski kamień – poznaj jego historię! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 15 sierpnia katolicy obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia odbywa się również największy odpust na Jasnej Górze.

Reklama

Nie wszyscy wiedzą, że uroczystości te mogą się odbywać dzięki bezimiennemu mieszkańcowi Rozdrażewka. W leśnictwie Sokołówka znajduje się na to dowód.

Skręcając w las przy leśniczówce Sokołówka, po ok. 1300 m natkniemy się na drogowskaz do diabelskiego kamienia. Dalej poprowadzi nas ścieżka i białe znaki na drzewach. Jeszcze kilkaset metrów i naszym oczom ukaże się zielona tabliczka „POMNIK PRZYRODY”, a za nią olbrzymi głaz narzutowy.

Jest to jeden z ponad dwudziestu pomników przyrody znajdujących się na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Krotoszyn, wśród których znajdują się 3 głazy narzutowe. Ten jest z nich największy.

W tym roku Nadleśnictwo Krotoszyn wytypowało 4 kolejne drzewa, rosnące w naszych lasach, do uznania za pomniki przyrody.

 

„Diabelski kamień”, bo tak nazwano ten głaz, ma ponad siedemnaście metrów obwodu i wysokość przynajmniej 150 cm, choć chyba nikt nie wie jak głęboko jest wbity w ziemię. Za pomnik przyrody uznano go w 1957 r. Wyjątkowość tego okazu tkwi nie tylko w rozmiarach, ale również w legendzie, która jest z nim związana i która została umieszczona na tablicy informacyjnej przy kamieniu.

 

LEGENDA O DIABELSKIM KAMIENIU

Zachęcamy zatem do odwiedzenia tego miejsca i zapoznania się z treścią legendy. Wtedy stanie się jasne, dlaczego do dzisiaj mogą się odbywać pielgrzymki na Jasną Górę i co ma z tym wspólnego chłop z Rozdrażewka. Należy pamiętać, że nie wszystko w legendach musi być prawdą. Po lekturze proponujemy zorientować się w kierunkach świata, wtedy okaże się, że i w tej wkradła się nieścisłość i bohaterem nie jest zapewne chłop z Rozdrażewka, a z Nowej Wsi. Cała reszta musi być prawdą ;)

 

 

Ustawa o ochronie przyrody

 

Art.40.1. Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.