Reklama

Czy grozi nam brak miejsc w wielkopolskich szpitalach dla chorych na COVID-19?

Opublikowano:
Autor:

Czy grozi nam brak miejsc w wielkopolskich szpitalach dla chorych na COVID-19? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś 1.967 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. To najwyższa dotychczas dzienna liczba zakażeń. W Wielkopolsce były to dziś 173 przypadki. Zaś ministerstwo ostrzega, że będzie gorzej. Jak na taki scenariusz są przygotowane szpitale w Wielkopolsce?

Sytuację po wprowadzeniu nowej strategii walki z koronawirusem oraz bieżący stan łóżek i sprzętu, którymi dysponują wielkopolskie szpitale, przedstawił podczas konferencji wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wspólnie z Agnieszką Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu.

Zgodnie z nową strategią, szpitale zostały podzielone na trzy poziomy zabezpieczenia. Na pierwszym poziomie mamy w Wielkopolsce 43 szpitale, głównie powiatowe. Drugi poziom to szpitale z oddziałami zakaźnymi, do których trafiają pacjenci wymagający leczenia z powodu COVID-19 lub z podejrzeniem tej choroby. Jest ich 5 w całym województwie i dysponują 435 łóżkami.

 

Jako jeden z 10 szpitali w Polsce na najwyższym trzecim poziomie zabezpieczenia w Wielkopolsce został wyznaczony Szpital Miejski J. Strusia w Poznaniu. Placówkę tę wspiera na trzecim poziomie Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny w Poznaniu oraz Centrum Medyczne HCP w Poznaniu, które przyjmuje pacjentów wymagających opieki psychiatrycznej - wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik prasowy WUW w Poznaniu.

 

Wielkopolskie szpitale dysponują 631 łóżkami dla pacjentów z COVID-19 na wszystkich trzech poziomach zabezpieczenia. Zajętych jest 411 łóżek. W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu pacjenci zajmują 336 łóżek z 406 obecnie dostępnych.

 

Na bieżąco, każdego dnia monitorujemy sytuację w Wielkopolsce i gwarantuję, że nie zostawimy żadnego Wielkopolanina bez łóżka w szpitalu, gdy zajdzie taka konieczność – zapewnia Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

 

Jednocześnie podkreśla, że liczba łóżek może być systematycznie zwiększana na podstawie decyzji wojewody. Od 3 do 28 września w szpitalu WSM w Poznaniu została ona zwiększona o 140 z 225 do 365 (pozostała liczba łózek to poziom III).

 

Zaś jak informuje dyrektor Agnieszka Pachciarz, w Wielkopolsce działa 37 punktów pobrań materiału do badań w kierunku koronawirusa. Dzięki dobrej współpracy WOW NFZ ze szpitalami, w każdym powiecie w Wielkopolsce uruchomiony został punkt pobrań. Do tej pory zgłosiło się do nich prawie 20 tys. pacjentów. Próbki pobrane w punktach pobrań są badane w laboratoriach. Aktualnie jest ich w Wielkopolsce 16. Od początku pandemii przeprowadziły one ponad 308 tysięcy testów. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE