Nic takiego nie będzie mieć miejsca. Założenia Tarczy Antykryzysowej 3.0 wskazują, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczy emeryturę, o którą wystąpimy w czerwcu, w ten sam sposób, jak emeryturę majową.
Jednak – co podkreślają pracownicy ZUS-u – im później przejdziemy na emeryturę, tym wyższe świadczenie możemy uzyskać.
- Schemat obliczania emerytury jest tak skonstruowany, że im później przejdziemy na emeryturę, tym powinna być ona wyższa. Im dłużej pracujemy, tym większą mamy podstawę obliczenia emerytury, a do tego skraca się średnie dalsze trwanie życia, przez które ta podstawa jest dzielona – wskazuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.
Dlatego też w poprzednich latach osoby urodzone w czerwcu, które chciały przejść na emeryturę od razu po uzyskaniu wieku emerytalnego – wstrzymywały się zazwyczaj ze złożeniem wniosku do lipca.
- Co prawda, składając wniosek w lipcu, nie miały wypłacanej emerytury za czerwiec, ale za to co miesiąc otrzymywały podwyższoną kwotę emerytury z uwagi na korzystny sposób waloryzacji składek – podkreśla Marlena Nowicka.
W związku z trwającą epidemią koronawirusa osoby, które chcą przejść na emeryturę mogą złożyć wniosek później i wskazać w nim wcześniejszy termin chęci przejścia na emeryturę. Dzięki temu – jeżeli spełnią kryteria – otrzymają pieniądze również za wskazane we wniosku miesiące wcześniejsze.
- W związku z epidemią, wniosek o emeryturę można złożyć do 30 dni od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Należy, w dołączonym do wniosku oświadczeniu, wskazać chęć ustalenia prawa i wysokości świadczenia oraz jego wypłaty od wcześniejszego miesiąca, o ile na wskazany moment spełnione były ustawowe warunki do emerytury – podkreśla rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.