Reklama

Reklama

Chcesz przejść w czerwcu na emeryturę, ale boisz się, że stracisz? Przeczytaj!

Opublikowano: sob, 30 maj 2020 12:00
Autor:

Chcesz przejść w czerwcu na emeryturę, ale boisz się, że stracisz? Przeczytaj! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiele osób, które chcą przejść na emeryturę w czerwcu obawia się niekorzystnej waloryzacji składek, która ma wpływ na wysokość świadczenia emerytalnego.

Reklama

Nic takiego nie będzie mieć miejsca. Założenia Tarczy Antykryzysowej 3.0 wskazują, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczy emeryturę, o którą wystąpimy w czerwcu, w ten sam sposób, jak emeryturę majową.

 

Jednak – co podkreślają pracownicy ZUS-u – im później przejdziemy na emeryturę, tym wyższe świadczenie możemy uzyskać.

- Schemat obliczania emerytury jest tak skonstruowany, że im później przejdziemy na emeryturę, tym powinna być ona wyższa. Im dłużej pracujemy, tym większą mamy podstawę obliczenia emerytury, a do tego skraca się średnie dalsze trwanie życia, przez które ta podstawa jest dzielona – wskazuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Dlatego też w poprzednich latach osoby urodzone w czerwcu, które chciały przejść na emeryturę od razu po uzyskaniu wieku emerytalnego – wstrzymywały się zazwyczaj ze złożeniem wniosku do lipca.

- Co prawda, składając wniosek w lipcu, nie miały wypłacanej emerytury za czerwiec, ale za to co miesiąc otrzymywały podwyższoną kwotę emerytury z uwagi na korzystny sposób waloryzacji składek – podkreśla Marlena Nowicka.

W związku z trwającą epidemią koronawirusa osoby, które chcą przejść na emeryturę mogą złożyć wniosek później i wskazać w nim wcześniejszy termin chęci przejścia na emeryturę. Dzięki temu – jeżeli spełnią kryteria – otrzymają pieniądze również za wskazane we wniosku miesiące wcześniejsze.

- W związku z epidemią, wniosek o emeryturę można złożyć do 30 dni od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Należy, w dołączonym do wniosku oświadczeniu, wskazać chęć ustalenia prawa i wysokości świadczenia oraz jego wypłaty od wcześniejszego miesiąca, o ile na wskazany moment spełnione były ustawowe warunki do emerytury – podkreśla rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.