Reklama

Budżet obywatelski w Krotoszynie! To ostanie dni, aby zdecydować na co chcecie wydać 150 tys. zł

Opublikowano:
Autor:

Budżet obywatelski w Krotoszynie! To ostanie dni, aby zdecydować na co chcecie wydać 150 tys. zł - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Krotoszynie powstał budżet obywatelski. W puli jest 150 tysięcy złotych. Mieszkańcy miasta i gminy Krotoszyn sami zdecydują, na co wydać pieniądze.

Budżet obywatelski w mieście i gminie Krotoszyn to nowość. Po raz pierwszy mieszkańcy sami będą mogli zdecydować, na co wydać gminne pieniądze. W puli jest 150 tysięcy złotych. 

Jak zgłosić projekt do krotoszyńskiego budżetu obywatelskiego?

Od sierpnia można było zgłaszać projekty do krotoszyńskiego budżetu obywatelskiego. 

Jest to pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego w naszej gminie. Jak wiadomo, ideą Budżetu Obywatelskiego jest realny wpływ Mieszkańców na ich otoczenie. W 2022 r. przeznaczamy na to zadanie kwotę w wysokości 150 000 zł  – mówi Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna. 

Do Krotoszyńskiego Budżetu Obywatelskiego można było składać propozycje o charakterze inwestycyjnym lub społecznym. Każdy mieszkaniec gminy Krotoszyn w danym roku może zgłosić tylko jeden projekt, który musi być poparty przez co najmniej 25 mieszkańców gminy. Koszt realizacji zgłoszonego projektu nie może przekroczyć 15.000 zł.  Projekty można było zgłaszać do 14 września 2021 r.

Głosowanie w krotoszyńskim budżecie obywatelskim

Komisja składająca się z radnych i urzędników krotoszyńskiego urzędu miejskiego rozpatrzyła każdy projekt i decydowała, czy jest on zgodny z regulaminem Krotoszyńskiego Budżetu Obywatelskiego. 

Teraz decydują mieszkańcy gminy Krotoszyn, które projekty będą realizowane w 2022 roku. Głosowanie trwa tylko do 19 listopada. Głosować można TUTAJ. 

 Każdy mieszkaniec może głosować tylko raz i jest uprawniony do oddania jednego głosu – podkreślają władze Krotoszyna. 

 

Krotoszyński Budżet Obywatelski – najważniejsze informacje:

 • Wysokość Krotoszyńskiego Budżetu Obywatelskiego wynosi 150.000,00 złotych
 • Projekty do Krotoszyńskiego Budżetu Obywatelskiego zgłasza się poprzez wypełnienie i przesłanie elektronicznego formularza, dostępnego na platformie konsultacyjnej Gminy
 • Każdy projekt musi być poparty przez co najmniej 25 mieszkańców Gminy.
 • Każdy mieszkaniec może zgłosić do Krotoszyńskiego Budżetu Obywatelskiego tylko jeden projekt w danym roku.
 • Koszt realizacji zgłoszonego projektu nie może przekroczyć 10% wartości określonej zgodnie z § 3. (w tym roku to 15.000 zł)
 • Do Krotoszyńskiego Budżetu Obywatelskiego można składać projekty zarówno o charakterze inwestycyjnym, jak i społecznym
 • W skład Komisji wchodzą: po jednym przedstawicielu Komisji Społecznej i Komisji Budżetowo – Gospodarczej oraz 3 pracowników Urzędu Miejskiego w Krotoszynie.
 • Komisja rozstrzyga o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu zgłoszonego projektu do głosowania.
 • Od rozstrzygnięcia Komisji o niedopuszczeniu zgłoszonego projektu do głosowania przysługuje zgłaszającemu projekt odwołanie do Burmistrza Krotoszyna.
 • O kolejności umieszczenia projektów podczas głosowania na platformie konsultacyjnej decyduje data jego zgłoszenia.
 • Wyboru projektów do realizacji w ramach Krotoszyńskiego Budżetu Obywatelskiego dokonują mieszkańcy Gminy w głosowaniu.
 • Każdy mieszkaniec może głosować tylko raz i jest uprawniony do oddania jednego głosu.
 • Do realizacji w ramach Krotoszyńskiego Budżetu Obywatelskiego przyjmuje się ten projekt lub projekty, które uzyskały największą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków finansowych, przeznaczonych na realizację Krotoszyńskiego Budżetu Obywatelskiego na dany rok budżetowy,
 • Projekt nie może generować dla budżetu Gminy kosztów funkcjonowania w latach następnych, w tym kosztów osobowych, z wyłączeniem kosztów bieżącego utrzymania.
 • Projekty do Krotoszyńskiego Budżetu Obywatelskiego dotyczącego roku budżetowego 2022 zgłasza się w terminie do dnia 14 września 2021 r.

W ościennych powiatach w ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy proponowali budowę skateparku, placów zabaw czy nowego chodnika.

Głosowaliście już? Które projkety popieracie? Piszcie w komentarzach!

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy