reklama

Alert o ekstremalnych temperaturach. Wydano pilny komunikat dla niemal całego kraju

Opublikowano:
Autor:

Alert o ekstremalnych temperaturach. Wydano pilny komunikat dla niemal całego kraju - Zdjęcie główne
Opis: Alert o ekstremalnych temperaturach. Wydano pilny komunikat dla niemal całego kraju

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPrzed Polską kilka wyjątkowo gorących dni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałami dla znacznej części kraju, a w wielu regionach zacznie obowiązywać najwyższy, trzeci stopień zagrożenia. Synoptycy prognozują temperatury dochodzące nawet do 42°C.
reklama

Według prognoz fala upałów obejmie niemal całą Polskę. Na opublikowanej przez IMGW mapie widać, że większość kraju została objęta ostrzeżeniami przed wysoką temperaturą. W wielu województwach obowiązywać będą alerty trzeciego stopnia, oznaczające możliwość wystąpienia niebezpiecznych warunków pogodowych, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Najwyższy stopień zagrożenia dla dużej części kraju

Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia obejmie znaczną część Polski. Synoptycy prognozują, że w sobotę temperatura wyniesie od 34°C do 38°C, natomiast w niedzielę miejscami wzrośnie nawet do 42°C. Dopiero w poniedziałek spodziewane jest niewielkie ochłodzenie, choć nadal termometry mogą wskazywać od 28°C do 34°C.

reklama

Niebezpieczne będą również noce. Temperatura minimalna utrzyma się na poziomie od 19°C do 24°C, co oznacza występowanie tzw. nocy tropikalnych. Takie warunki utrudniają organizmowi regenerację i zwiększają ryzyko przegrzania.

Powiat krotoszyński również z ostrzeżeniami IMGW

Powiat krotoszyński także znalazł się w strefie objętej alertami. Najpierw obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem. W tym czasie prognozowana temperatura maksymalna wynosi od 30°C do 33°C, a nocami od 16°C do 20°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 90 procent.

Już w treści tego ostrzeżenia IMGW zapowiedział jednak podniesienie stopnia zagrożenia. Od soboty zacznie obowiązywać alert trzeciego stopnia. Meteorolodzy prognozują temperaturę od 34°C do 38°C, a w niedzielę nawet od 36°C do 42°C. W poniedziałek spodziewane jest nieznaczne ochłodzenie, jednak nadal będzie bardzo gorąco – od 28°C do 34°C.

reklama

Jak bezpiecznie przetrwać upały?

Podczas tak wysokich temperatur warto ograniczyć przebywanie na słońcu, szczególnie w godzinach południowych, regularnie pić wodę i unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Należy również pamiętać, aby nigdy nie zostawiać dzieci ani zwierząt w zaparkowanych samochodach, nawet na kilka minut.

Szczególną opieką warto otoczyć osoby starsze, przewlekle chore oraz małe dzieci, ponieważ to właśnie one są najbardziej narażone na skutki długotrwałych upałów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
logo