Reklama

82 lata temu Związek Radziecki napadł na Polskę

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: IPN

82 lata temu Związek Radziecki napadł na Polskę - Zdjęcie główne

Ekshumacje zamordowanych przez NKWD oficerów Wojska Polskiego w Katyniu, IV 1943 r. | foto IPN

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Armia Czerwona wkraczając 17 września 1939 r. na terytorium Polski, złamała pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do 1945 r. Dziś obchodzimy 82. rocznicę napaści ZSRR na Polskę.

Reklama

17 września 1939 roku wojska sowieckie wkroczyły na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Radziecka napaść na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych.Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

W sumie w starciach z Armią Czerwoną zginęło około 2,5 tysiąca polskich żołnierzy, a około 20 tysięcy było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się około 250 tysięcy wojskowych, w tym ponad 10 tysięcy oficerów, którzy na mocy decyzji podjętej 5 marca 1940 r. przez Biuro Polityczne Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii zostali rozstrzelani.


Ciekawostka:

Jak Sowieci uzasadniali swoje działania?

W momencie wkroczenia Armii Czerwonej do Polski, czyli 17 września o drugiej w nocy, ambasador Rzeczpospolitej w Moskwie, Wacław Grzybowski, został wezwany do komisariatu spraw zagranicznych. Tam odczytano mu notę, która głosiła, że państwo polskie stało się bankrutem, którego rozkład uwidoczniła wojna, Warszawa nie pełni już funkcji stolicy, a rząd przestał istnieć. W związku z powyższym strona sowiecka musi wziąć „pod opiekę” ludność zachodniej Ukrainy i Białorusi. Wysyła więc oddziały wojskowe na tereny nienależące już do Polski, z tego względu, iż państwo to przestało istnieć. Takie było oficjalne uzasadnienie sowieckich działań.

 

Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy