17 wrz / Franciszka, Roberta, Justyna

Rekonstrukcja wydarzeń z Powstania Wielkopolskiego w Krotoszynie [ZDJĘCIA i FILM]

Autor: E.S 25 lis 19:47 9 odsłon

Gmach Muzeum Regionalnego na jeden wieczór stał się garnizonem, w którym stacjonowało niemieckie wojsko. Wokół padały strzały oddziałów powstańczych. Zgromadzona na placu przy muzeum publiczność przeniosła się w czasie do dnia 1 stycznia 1919 roku. To właśnie 100 lat temu doszło do wyzwolenia Krotoszyna.

Do tych wydarzeń nawiązywała tegoroczna edycja "Wehikułu Czasu" przygotowanym przez krotoszyńskie muzeum. Głównym momentem wydarzenia była inscenizacja z udziałem grup rekonstrukcyjnych przy gmachu Muzeum Regionalnego. Za ich sprawą można było przenieść się w czasie do przełomu 1918/1919 roku. Jak podkreślał lektor - Piotr Mikołajczyk, dyrektor krotoszyńskiego muzeum - do głównego starcia doszło w byłych koszarach przy dzisiejszej ul. 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Krotoszynie. Wtedy jednak bez użycia broni czterem powstańcom udało się zaskoczyć niemieckich żołnierzy i doprowadzić do ich kapitulacji.

W dzisiejszej inscenizacji wykorzystano jednak materiały pirotechniczne i padło mnóstwo strzałów, by uzmysłowić widzom, jak przebiegały walki w trakcie Powstania Wielkopolskiego. Całość dopełniła muzyka płynąca z głośników. 

Jak przebiegała rekonstrukcja wydarzeń - zobaczcie na naszym filmie.

 

Przez całe popołudnie krotoszynianie mieli okazję zwiedzać wystawę poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu na Ziemi Krotoszyńskiej. Grupy rekonstrukcyjna na dioramach prezentowały wyposażenie oraz umundurowanie powstańcze. Na rynku były prowadzone patrole powstańcze. Zaprezentowana została takźe okolicznościowa broszura.

 

Ostatnie komentarze
Popularne w Historia