Soczewki kontaktowe - jakie i dla kogo?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Soczewki kontaktowe - jakie i dla kogo? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Miliony osób w naszym kraju jest zmuszona używać okularów korygujących, by móc cieszyć się poprawnym widzeniem i prowadzić normalne, codzienne życie. Tymczasem z drugiego z najpopularniejszych sposobów korekcji wzroku, czyli soczewek kontaktowych, korzysta kilka razy mniej ludzi? Może czas już zdecydować się na to bardziej nowoczesne - a i bardzo przyjazne - rozwiązanie?

Dla kogo są soczewki kontaktowe?

Szkła kontaktowe nie tylko korygują wzrok, ale też robią to w bardzo wygodny sposób. Nosimy je przecież „na oku”, nie „na nosie” więc nie ma ryzyka że spadną, zsuną się, będą parować czy zmokną na deszczu. Nie wymagają także poruszania głową, jak w przypadku okularów, wyraźnie zobaczyć jakiś obiekt. Te niewątpliwe plusy, wskazane na stronie soczewkikontaktowe.eu, doceni każdy użytkownik soczewek, zwłaszcza lubiący aktywność fizyczną, czy uprawiający sport. Mało kiedy okulary są wtedy dobrym rozwiązaniem, a w wielu sportach ich noszenie jest niemożliwe, lub niebezpieczne dla narządu wzroku. Nawet pływanie w soczewkach nie stanowi problemu, o ile założymy ich jednodniową wersję i dla pewności również okulary pływackie.

Czy jednak soczewki kontaktowe są dla każdego? Niestety, nie do końca. Czasami, chociaż są to stosunkowo rzadkie przypadki, może wystąpić alergia na materiał, z którego wykonane są soczewki. Nie są również wskazane w niektórych innego typu alergiach, szczególnie na kurz czy roztocza. Są też schorzenia czy stany zdrowia, w czasie których noszenie soczewek kontaktowych jest odradzane - zespół suchego oka, niektóre postacie cukrzycy i nadciśnienia, ciąża. Aby jednak upewnić się, czy możemy nosić soczewki kontaktowe, wystarczy skontaktować się z lekarzem okulistą lub optometrystą, którzy zbadają nasz wzrok, oczy i udzielą jednoznacznej odpowiedzi.

 

Jakie soczewki wybrać?

W trakcie wizyty zostanie podniesiona także kwestia, jakiego rodzaju soczewki kontaktowe będą dla was najbardziej właściwe. Rozróżniamy bowiem różne ich typy, w zależności od tego, jak długo mogą być noszone.

Mamy więc soczewki kontaktowe jednodniowe, które - zgodnie ze swoją nazwą - przeznaczone są do noszenia przez jeden dzień. Zakłada się je rano, a wieczorem, po zdjęciu, po prosu wyrzuca. Uważane są za najbardziej higieniczne i przyjazne dla oka. Wykonane są bowiem z bardzo miękkiego materiału hydrożelowego, który charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością tlenu. Popularne są tu np. soczewki EyeLove, które oferują wysokie parametry przy stosunkowo niskiej cenie.

Prócz soczewek jednodniowych na rynku dostępne są modele o dłuższym czasie noszenia - dwutygodniowe oraz miesięczne. W tym przypadku soczewki mogą być używane codziennie przez 14 albo 30 dni. Czyli po zdjęciu należy je przepłukać specjalnym płynem pielęgnującym i umieścić w dedykowanym pojemniczku, również z płynem, by odświeżone założyć ponownie rano. Takie rozwiązanie również jest popularne, jest też bardziej ekonomiczne od soczewek jednodniowych. W ramach szkieł kontaktowych o przedłużonym czasie noszenia możemy też wyróżnić tzw. soczewki „dzień i noc”. To rozwiązanie dla osób, które nie chcą przeprowadzać codziennej pielęgnacji albo np. muszą często i nieregularnie wstawać w nocy i muszą przy tym cieszyć się perfekcyjną jakością widzenia. Soczewki dzień i noc nie muszą być (w odróżnieniu od poprzednio wymienionych) zdejmowane na czas snu. Teoretycznie można je też nosić nieprzerwanie do 14 czy 30 dni w zależności od wersji, ale specjaliści nie polecają takiego rozwiązania. Sugeruje się mimo wszystko zdejmować je co kilka dni, zarówno dla komfortu narządu wzroku, jak i dla przeprowadzenia czynności higienicznych i pielęgnacyjnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE