Reklama

Andżelika Możdżanowska interweniuje o zakaz importu mebli z Rosji i Białorusi

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Andżelika Możdżanowska interweniuje o zakaz importu mebli z Rosji i Białorusi - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Europosłanka i członkini Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim Andżelika Możdżanowska interweniuje w Komisji Europejskiej, domagając się całkowitego zakazu importu mebli z Rosji i Białorusi.

Wielkopolska to jedno z największych zagłębi meblowych w całej Europie, a polski sektor meblowy jest największym eksporterem mebli spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.  Meble z Polski trafiają na rynki ponad 170 krajów świata. Sektor meblarski zatrudnia obecnie ponad 200 000 osób i odpowiada za dziś za 2,3 proc. polskiego PKB. 

Niestety, w branży źle się dzieje. O ile od 2023 r. sprowadzanie mebli z Rosji do UE będzie całkowicie zakazane, to sankcje unijne na import z Białorusi dotyczą jedynie drewna - materiałów drewnopochodnych i surowca drzewnego, nie obejmując produktów gotowych i kodów CN 94. 

Producenci mebli z Białorusi i Rosji - wykorzystując luki w sankcjach - wprowadzają na rynek europejski meble stworzone z wykorzystaniem taniego surowca, które są tańsze nawet o 30% od tych polskich. Dlatego też sektor baraży meblowej z Wielkopolski, najwięksi pracodawcy, producenci i eksporterzy mebli zrzeszeni w Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Producentów Mebli skierowali pilną interwencje o rozszerzenie sankcji o zakaz importu mebli do UE (w tym do Polski) z Białorusi. 

Wspiera ich w tym europosłanka Andżelika Możdżanowska. 

Dziś cała Europa zmaga się z rosnącą ceną surowców, energii, gazu, czy inflacją. Dlatego nie możemy sobie dodatkowo pozwolić na to, by polskim firmom docelowo groziła upadłość na korzyść firm białoruskich czy rosyjskich wykorzystujących luki w sankcjach. To co dziś, w dobie kryzysu najważniejsze - musimy szczególnie chronić nasz polski przemysł meblarski, z którego jesteśmy rozpoznawalni i cenieni za jakość na całym świecie - podkreśla Andżelika Możdżanowska. 

I wskazuje, że nawet w czasach kryzysu pademicznego polska branża meblowa dbała o każde miejsce pracy, utrzymując pozycję europejskiego lidera. 

Musimy pamiętać, że mimo kryzysu COVID-19, w 2021 roku polscy producenci wyeksportowali towar o wartości 12,9 mld euro. To właśnie dzięki wysiłkowi meblarskich firm, a wspomnę, że Wielkopolska jest jednym z największych zagłębi meblowych w Europie - Polska utrzymała pozycję lidera w Europie oraz drugie miejsce na świecie pod względem wartości eksportowanych mebli. W okresie pandemii to właśnie ta branża dbała o każde miejsce pracy.

Andżelika Możdżanowska interweniowała w tej sprawie w Komisji Europejskiej, domagając się całkowitego zakazu importu mebli z Rosji i Białorusi. 

Skala problemu i jego skutki będą ogromne, stąd po rozmowach w regionie podjęłam pilną interwencję w Komisji Europejskiej, zwracając się o podjęcie działań i wprowadzenie sankcji, a także jednoznaczne stanowisko - kiedy KE wprowadzi pilne działania administracyjne, które zakażą importu mebli z Białorusi na teren Unii Europejskiej? Dlaczego aktualny zakaz importu z Białorusi nie obejmuje mebli, a dotyczy tylko drewna - materiałów drewnopochodnych i surowca drzewnego? Czy Komisja Europejska posiada dane dot. wielkości importu mebli z Białorusi (Rosji przez Białoruś)?

Europosłanka jest także w stałym kontakcie z Ministrem Rozwoju i Technologii oraz przedstawicielami branży meblarskiej, by pilnie wypracować rozwiązania i odpowiedzieć na aktualne problemy producentów przemysłu meblarskiego w Polsce na europejskim i światowym rynku. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE