reklama
reklama

Planujesz budowę domu? Nie musisz już płacić za projekt!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Planujesz budowę domu? Nie musisz już płacić za projekt! - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Polska i Świat Każdy, kto budował – lub zamierza budować – dom wie, że jednym z pierwszych kroków jest wybór projektu. To spory wydatek, ale od teraz można zejść z jego kosztem do... zera.
reklama

Cena projektu zależy od wielkości nieruchomości, a także od tego, czy zdecydujemy się na projekt gotowy, czy też na indywidualny. W tym przypadku cena waha się w granicach 60-250 zł za metr kwadratowy budynku. Jak informuje portal rynekpierwotny.pl, zazwyczaj całkowity koszt wynosi od ok. 7000 zł wzwyż.  

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego udostępnił pierwsze darmowe projekty domów

Biorąc pod uwagę koszty budowy, a także wykończenia domu, wydaje się, że nie jest to wygórowana cena. Jednak jeżeli jest szansa, aby tę kwotę zaoszczędzić, to szkoda z niej nie skorzystać. A taka szansa właśnie się pojawiła. Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego dostępne są pierwsze projekty domów o powierzchni ok. 120 mkw.  Można je pobrać – i wykorzystać – całkowicie za darmo. Wkrótce, jak zapowiada urząd, pojawią się nowe projekty, również większych nieruchomości – do 180 mkw. 

Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, informuje, że projekty są do pobrania w łatwy i przystępny sposób ze strony internetowej gunb.gov.pl. Wcześniej jednak trzeba wypełnić formularz kontaktowy. 

Nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie. W taki prosty sposób można pobrać 72 dotychczasowe projekty i koncepcje domów do 70 mkw. i 11 projektów domów rekreacyjnych. Do tej pory pobrano je ponad 70 tysięcy razy, co potwierdza potrzebę tej inicjatywy

– mówi Dorota Cabańska.

W konkursie wybrano atrakcyjne projekty i uniwersalne rozwiązania

Darmowe projekty domów zostały wybrane w konkursie, w którym udział wzięli projektanci lub zespoły projektowe. Termin przysyłania prac upłynął 31 lipca – do tego czasu do GUNB-u wpłynęły 83 prace od 32 uczestników. Jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele GUNB-u i zewnętrzni eksperci, oceniało prace wg następujących kryteriów:

  • atrakcyjności proponowanych rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania, pozwalających na łatwą adaptację budynku do lokalnych uwarunkowań;
  • maksymalnego wykorzystania powierzchni użytkowej;
  • uniwersalności rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych i instalacyjnych (technologicznych), w tym proekologicznych oraz spełniających wymagania energoefektywności, a zarazem  promujących ekonomiczne budownictwo.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama