Reklama

Smolice. Kiedy koniec budowy przedszkola? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 4 cze 2021 06:03
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Budowa nowego przedszkola w Smolicach dobiega końca.

Reklama

Pierwszy etap budowy przedszkola i biblioteki w Smolicach zakończył się w styczniu 2020 roku. Budową smolickiego przedszkola zajęła się firma Wil - Bud z Kobylina, a cała inwestycja kosztowała budżet Kobylina niemal 1 mln 400 tys. zł. 

Dziękuję wykonawcy, panu Hubertowi Kowalskiemu za sprawne zakończenie prac – wskazywał wówczas Tomasz Lesiński, burmistrz Kobylina.

Smolice. Problemy z budową przedszkola

I choć wybudowanie przedszkola i biblioteki w Smolicach udało się doprowadzić do końca - nie obyło się bez problemów. Pierwsze pojawiły się już na początku samej inwestycji, gdy okazało się, że gmina Kobylin nie ma szans na uzyskanie dofinansowania na budowę przedszkola i biblioteki w Smolicach. Cała inwestycja została więc sfinansowana z budżetu gminy. 

Gdy wydawało się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku – pojawił się kolejny problem. Anonimowe donosy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krotoszynie o rzekomej katastrofie budowlanej w budowanym przedszkolu w Smolicach.

Donos dotyczył konkretnie zawalonego stropu. (…) Inspektor przeprowadził kontrolę i w jej trakcie nie stwierdzono na budowie żadnych uwag. Nie doszło do żadnej katastrofy budowlanej, tylko zwykłej awarii – tłumaczyła wówczas na łamach „Gazety Krotoszyńskiej” Anita Danielczyk z urzędu miejskiego w Kobylinie. 

A włodarz Kobylina nie krył oburzenia. 

Donosów nie pisze nikt spoza Smolic, a osoba lub osoby z samej miejscowości. Bulwersuje mnie to, że ktoś rozpowszechnia nieprawdziwe i krzywdzące plotki – mówił po całym incydencie Tomasz Lesiński, burmistrz Kobylina. 

Smolice. II etap budowy przedszkola

Jednak – mimo tych przeciwności – pierwszy etap budowy przedszkola i biblioteki w Smolicach, polegającym na wybudowaniu budynku w stanie surowym, udało się zakończyć w terminie. 

II etap budowy przedszkola rozpoczął się w czerwcu 2020 roku. Pracami ponownie zajęła się firma WIL BUD Huberta Kowalskiego, która wygrała przetarg. Umowa między władzami Kobylina a wykonawcą inwestycji opiewająca na kwotę 2.875.385,13 zł już została podpisana i firma WILBUD przejęła plac budowy. 

W ramach inwestycji wykonawca miał do wykonania roboty fundamentowe, pokrycie dachu, izolacje cieplną poddasza, ścianki działowe, zamontowanie stolarki okiennej i drzwiowej, posadzek, malowanie i elewację.

Prace obejmowały także instalację wentylacji mechanicznej, gazową i elektryczną, przyłącze energetyczne i oświetlenie zewnętrzne oraz instalacje wewnętrznych linii zasilających, oświetlenia i teletechnicznych. Zagospodarowany miał zostać także teren przy przedszkolu – drogi, place i chodniki miały być utwardzone betonową kostką brukową, a na terenie posadzone miały być drzewa i krzewy oraz zamontowane ławki, kosze, stojaki na rowery i ogrodzenie placu zabaw.

Wszystkie prace miały zakończyć się pod koniec maja 2021 roku. Nastąpiło jednak późnienie. 

Zgodnie z umową zawartą z wykonawcą zadania budowy przedszkola w Smolicach, odbył się odbiór częściowy prac. Niesprzyjająca pogoda zimą nieco go przesunęła w czasie, ale każdy bystry obserwator zauważy, że prace nabrały tempa – wskazują kobylińscy urzędnicy. 

Wykonawca inwestycji zapewnia jednak, że wszystkie prace zostaną wykonane i w lipcu inwestycja się zakończy. Później pozostanie już tylko wyposażenie przedszkola i przeniesienie biblioteki w Smolicach w nowe mury. 

Sporo działo się na zewnątrz, wytyczono parking i chodniki, ale też cały czas trwają prace wykończeniowe wewnątrz – wyjaśnia Tomasz Lesiński, burmistrz Kobylina. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.