Reklama

Krotoszyn. Walczą z tekturkami w majtkach i pociętymi prześcieradłami

Opublikowano: 8 marca 2021 16:13
Autor: Marta Popławska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko 7 różowych skrzyneczek ze środkami higienicznymi dla kobiet trafiło do szkół i instytucji w powiecie krotoszyńskim. Skrzyneczki z tamponami i podpaskami – w ramach walki z ubóstwem menstruacyjnym – przekazali przedstawiciele krotoszyńskich struktur Stowarzyszenia POLSKA 2050.

Reklama

Różowe skrzyneczki, w których są tampony i podpaski to ogólnopolska akcja mająca na celu walkę z ubóstwem menstruacyjnym. 

Początek akcji w Krotoszynie zainicjowała Sonia Sikora, dzięki której przy wejściu do krotoszyńskich toalet na rynku zawisła skrzynka z bezpłatnymi środkami do higieny intymnej dla kobiet. 

KROTOSZYN. PROBLEM UBÓSTWA MENSTRUACYJNEGO

Teraz akcję kontynuują przedstawiciele ruchu Szymona Hołowni – Stowarzyszenia POLSKA 2050. 

Jak to możliwe, że w 21 roku XXI wieku, w całkiem dużym kraju, w środku Europy istnieje problem ubóstwa menstruacyjnego? Mamy badania przeprowadzone w lutym 2020 roku przez Kulczyk Foundation – jedyne i pierwsze tego typu badania – które mówią jednoznacznie: nawet kilkanaście procent kobiet w Polsce może dotykać problem ubóstwa menstruacyjnego, a aż 1/4 może spotykać się z tym problemem od czasu do czasu – mówiła podczas konferencji prasowej zorganizowanej na rynku w Krotoszynie Magdalena Paszyn, liderka krotoszyńskich struktur Stowarzyszenia POLSKA 2050. 

 

Podkreślała również, że problem dotyczy głównie dziewczynek w wieku szkolnym. Menstruacja nadal jest w Polsce tematem tabu, a problem ubóstwa menstruacyjnego jest spychany na margines. 

Aż się włos jeży na głowie, gdy słyszy się opowieści o pociętych koszulkach, pociętych prześcieradłach, o kawałkach tekturek wkładanych w majtki. To brzmi jak opowieści z krypty, jak jakieś średniowieczne legendy. Ale to się dzieje tu i teraz, w Polsce. Kobiety niejednokrotnie stają przed dramatycznym wyborem: czy kupić sobie podpaski czy może jakiś serek dla dzieci do kanapek – podkreślała Magdalena Paszyn. 

 

Ubóstwo menstruacyjne w powiecie krotoszyńskim - konferencja Stowarzyszenia Polska 2050

Konferencja krotoszyńskich struktur Stowarzyszenia Polska 2050.

Posted by Gazeta Krotoszyńska on Monday, March 8, 2021

Magdalena Paszyn zwróciła się również do hejterów – głównie mężczyzn – którzy zamieszczają negatywne komentarze pod postami o walce z ubóstwem menstruacyjnym. 

Miesiączka to nie jest wymysł kobiety, to nie jest jej widzimisię. To jest natura, fizjologia. Tak samo jak siusianie, jak spanie czy jak oddawanie stolca. Dlatego zastanówcie się, zatrzymajcie i pomyślcie – wskazywała Magdalena Paszyn. 

 

RÓŻOWE SKRZYNECZKI W KROTOSZYNIE

Przedstawiciele lokalnych struktur Stowarzyszenia POLSKA 2050 ufundowali i zaopatrzyli w podpaski i tampony 7 różowych skrzyneczek. Trafią one do placówek oświatowych i Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krotoszynie. Przez rok lokalni przedstawiciele ruchu będą monitorować skrzyneczki i - w razie potrzeby - zaopatrzać je w środki higieniczne. 

 

Krotoszyn. Różowe skrzyneczki trafią do:

 • Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Konarzewie
 • Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie
 • Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Krotoszynie
 • Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Krotoszynie
 • I LO im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie
 • Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krotoszynie – ul. Kobylińska
 • MGOPS Krotoszyn – dział Wspierania Rodziny i ds. uzależnień – ul. Młyńska

 

KROTOSZYN. BEZPŁATNE PODPASKI I TAMPONY DLA KOBIET

W imieniu Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krotoszynie chcielibyśmy podziękować za kolejne partnerskie działania. Ta akcja jest niezwykle ważna. My na co dzień spotykamy się z sytuacjami problemowymi, wiemy, jak bardzo niektórzy ludzie się wstydzą i przeciwdziałanie temu zjawisku jest niezwykle ważne – podkreślał Krzysztof Manista z MGOPS w Krotoszynie. 

Przeprosił także za wszystkich mężczyzn, którzy zamieszczali negatywne komentarze pod postami o walce z ubóstwem menstruacyjnym.

Ja, jako mężczyzna czułem się skrępowany czytając te komentarze i w swoim imieniu chciałem panie przeprosić za coś takiego – powiedział Krzysztof Manista. 

 

 

Ubóstwo menstruacyjne w powiecie krotoszyńskim - konferencja Stowarzyszenia Polska 2050

Ubóstwo menstruacyjne w powiecie krotoszyńskim - konferencja Stowarzyszenia Polska 2050

Posted by Gazeta Krotoszyńska on Monday, March 8, 2021
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  ja

  Jeśli problem jest, to nie ma o czym dyskutować. Zastanawia jednak dobór niektórych miejsc dla tych skrzyneczek. Liceum czy szkoła niepubliczna to raczej nie te miejsca, gdzie trafia najbardziej potrzebująca młodzież... Akcja miałaby sens, gdyby umieścić po prostu w każdej szkole, w każdej damskiej toalecie, po 2-3 paczki podpasek, bez różowej szopki na pokaz.

 • miesiąc temu | ocena +1 / -0

  Ktoś tam

  Widzę, że brak komentarzy....bo co tu sensownego napisać......