13 lip / Henryka, Kingi, Andrzeja

Więcej czasu na złożenie zeznania podatkowego

Autor: alf 27 kwi 06:03
Standardowo termin na rozliczenie się z dochodów za 2019r. upływa 30 kwietnia. W tym roku deklaracje można złożyć później.

Resort finansów podjął decyzję o wydłużeniu czasu na składanie deklaracji PIT. Z  komunikatu Ministerstwa Finansów wynika, że formalnie nie będzie on zmieniony, ale wobec podatników, którzy spóźnią się o miesiąc, nie będą wyciągane żadne konsekwencje. Taki ruch ma związek z ogłoszoną w karju epidemią koronawirusa.

 

Dajemy więcej czasu na złożenie rocznej deklaracji PIT, co jest szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku konieczne jest bowiem samodzielne wypełnienie i przesłanie zeznania do urzędu skarbowego. W tym roku będzie można to zrobić do 31 maja - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

 

Fiskus natomiast cały czas zachęca do składania zeznań przez internet. Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 (m.in. dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych) w usłudze Twój e-PIT znajduje się automatycznie przygotowane rozliczenie podatkowe. W przypadku braku aktywności zostanie ono zaakceptowane 30 kwietnia. Jeśli z tego rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to w maju urzędy skarbowe prześlą o tym informacje do poszczególnych osób.

Ponadto gdyby okazało się, że przygotowane i zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Do 31 maja korygując zeznanie można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego.


Przeczytaj również:


Możliwość komentowania została wstrzymana.